Ολυμπιακοί Αγώνες: Ανακοινώθηκαν οι λίστες συμμετοχών

 
Ολυμπιακοί Αγώνες: Ανακοινώθηκαν οι λίστες συμμετοχών
 
tennisnews team Πέμπτη, 01 Ιουλίου 2021 17:12

Διμελής θα είναι η ελληνική αποστολή στο τένις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ενώ τριμελής συμπεριλαμβανομένων των Παραολυμπιακών Αγώνων, καθώς στο Τόκιο θα μας εκπροσωπήσουν οι Στέφανος Τσιτσιπάς, Μαρία Σάκκαρη και Στέφανος Διαμαντής.

Ανακοινώθηκαν σήμερα όλες οι συμμετοχές για τους Ολυμπιακούς και τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του 2020, που θα γίνουν το καλοκαίρι του 2021 στο Τόκιο. Το τουρνουά του τένις θα λάβει χώρα από τις 24 Ιουλίου έως την 1η Αυγούστου και θα συμμετέχουν στα μονά οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη, οι οποίοι αναμένεται να δηλώσουν συμμετοχή και στο μεικτό διπλό.

Για τον Στέφανο υπήρχε ο στόχος να παίξει και στο διπλό ανδρών με τον αδερφό του Πέτρο, αλλά τελικά δεν έπιασαν το όριο και έμειναν εκτός.

Οι συμμετοχές στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο (τένις):

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Men’s Singles: Diego Schwartzman, Facundo Bagnis, Federico Coria

Women’s Singles: Nadia Podoroska (ITF)

Men’s Doubles: Andres Molteni/Horacio Zeballos, Facundo Bagnis/Diego Schwartzman

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

Men’s Singles: Alex De Minaur, Nick Kyrgios, John Millman, James Duckworth

Women’s Singles: Ashleigh Barty, Ajla Tomljanovic, Samantha Stosur (ITF)

Men’s Doubles: Alex De Minaur/John Peers, John Millman/Luke Saville

Women’s Doubles: Ashleigh Barty/Storm Sanders, Ellen Perez/Samantha Stosur

ΑΥΣΤΡΙΑ

Men’s Doubles: Oliver Marach/Philipp Oswald

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ

Men’s Singles: Egor Gerasimov, Ilya Ivashka

Women’s Singles: Aryna Sabalenka, Victoria Azarenka

Women’s Doubles: Victoria Azarenka/Aryna Sabalenka

ΒΕΛΓΙΟ

Men’s Singles: David Goffin

Women’s Singles: Elise Mertens, Alison Van Uytvanck

Men’s Doubles: Sander Gille/Joran Vliegen

Women’s Doubles: Elise Mertens/Alison Van Uytvanck

ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Men’s Singles: Thiago Monteiro, Joao Menezes (ITF)

Men’s Doubles: Marcelo Melo/Bruno Soares

ΚΑΝΑΔΑΣ

Men’s Singles: Felix Auger-Aliassime, Vasek Pospisil

Women’s Singles: Bianca Andreescu, Leylah Annie Fernandez

Men’s Doubles: Felix Auger-Aliassime/Vasek Pospisil

Women’s Doubles: Gabriela Dabrowski/Sharon Fichman

ΧΙΛΗ

Men’s Singles: Marcelo Tomas Barrios Vera (ITF)

ΚΙΝΑ

Women’s Singles: Zheng Saisai, Wang Qiang (ITF)

Women’s Doubles: Xu Yifan /Yang Zhaoxuan, Duan Yingying /Zheng Saisai

ΤΑΪΒΑΝ

Men’s Singles: Lu Yen-Hsun

Women’s doubles: Chan Hao-Ching, Letisha Chan

ΚΟΛΟΜΒΙΑ

Men’s Doubles: Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah

ΚΡΟΑΤΙΑ

Men’s Singles: Marin Cilic

Women’s Singles: Donna Vekic

Men’s Doubles: Nikola Mektic /Mate Pavic, Marin Cilic/Ivan Dodig

Women’s Doubles: Darija Jurak/Donna Vekic

ΤΣΕΧΙΑ

Women’s Singles: Karolina Pliskova, Petra Kvitova, Barbora Krejcikova, Marketa Vondrousova Women’s Doubles: Barbora Krejikova/Katerina Siniakova, Karolina Pliskova/Marketa Vondrousova

ΑΙΓΥΠΤΟΣ

Men’s Singles: Mohamed Safwat (ITF)

Women’s Singles: Mayar Sherif (ITF)

ΕΣΘΟΝΙΑ

Women’s Singles: Anett Kontaveit

ΓΑΛΛΙΑ

Men’s Singles: Gael Monfils, Ugo Humbert, Jeremy Chardy, Gilles Simon

Women’s Singles: Fiona Ferro, Kristina Mladenovic, Alize Cornet, Caroline Garcia

Men’s Doubles: Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut, Jeremy Chardy/Gael Monfils

Women’s Doubles: Caroline Garcia/Kristina Mladenovic, Alize Cornet/Fiona Ferro

ΓΕΩΡΓΙΑ

Men’s Singles: Nikoloz Basilashvili

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Men’s Singles: Alexander Zverev, Jan-Lennard Struff, Dominik Koepfer, Philipp Kohlschreiber

Women’s Singles: Angelique Kerber, Laura Siegemund

Men’s Doubles: Jan-Lennard Struff/Alexander Zverev, Kevin Krawietz/Tim Puetz

Women’s Doubles: Anna-Lena Friedsam/Laura Siegemund

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ

Men’s Singles: Daniel Evans, Andy Murray (ITF)

Women’s Singles: Johanna Konta, Heather Watson

Men’s Doubles: Andy Murray/Joe Salisbury, Dan Evans/Neal Skupski

Women’s Doubles: Johanna Konta/Heather Watson

ΕΛΛΑΔΑ

Men’s Singles; Stefanos Tsitsipas

Women’s Singles: Maria Sakkari

ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Men’s Singles: Marton Fucsovics

Women’s Doubles: Timea Babos/Reka Luca Jani

ΙΝΔΙΑ

Women’s Doubles: Sania Mirza/Ankita Raina

ΙΤΑΛΙΑ

Men’s Singles: Matteo Berrettini, Jannik Sinner, Lorenzo Sonego, Fabio Fognini

Women’s Singles: Camila Giorgi, Jasmine Paolini (ITF)

Men’s Doubles: Matteo Berrettini/Fabio Fognini, Jannik Sinner/Lorenzo Sonego

ΙΑΠΩΝΙΑ

Men’s Singles: Yoshihito Nishioka, Kei Nishikori, Taro Daniel, Yuichi Sugita (ITF)

Women’s Singles: Naomi Osaka, Misaki Doi, Nao Hibino

Men’s Doubles: Ben Mclachlan/Kei Nishikori (Host)

Women’s Doubles: Shuko Aoyama/Ena Shibahara (Host)

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ

Men’s Singles: Alexander Bublik, Mikhail Kukushkin

Women’s Singles: Elena Rybakina, Yulia Putintseva, Yaroslava Shvedova

Men’s Doubles: Alexander Bublik/Andrey Golubev

Women’s Doubles: Elena Rybakina/Yaroslava Shvedova

ΚΟΡΕΑ

Men’s Singles: Kwon Soonwoo

ΛΕΤΟΝΙΑ

Women’s Singles: Jelena Ostapenko, Anastasija Sevastova

Women’s Doubles: Jelena Ostapenko/Anastasija Sevastova

ΜΟΛΔΑΒΙΑ

Men’s Singles: Radu Albot

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ

Women’s Singles: Danka Kovinic

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Women’s Singles: Kiki Bertens

Men’s Doubles: Wesley Koolhof/Jean-Julien Rojer

Women’s Doubles: Kiki Bertens/Demi Schuurs

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ

Men’s Doubles: Marcus Daniell/Michael Venus

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ

Women’s Singles: Veronica Cepede Royg (ITF)

ΠΟΛΩΝΙΑ

Men’s Singles: Hubert Hurkacz

Women’s Singles: Iga Swiatek, Magda Linette

Men’s Doubles: Hubert Hurkacz/Lukasz Kubot

Women’s Doubles: Magda Linette/Alicja Rosolska

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Men’s Singles: Pedro Sousa (ITF), Joao Sousa (ITF)

Men’s Doubles: Joao Sousa/Pedro Sousa

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Women’s Doubles: Monica Niculescu/Iona Raluca Olaru

ΡΩΣΙΑ

Men’s Singles: Daniil Medvevdev, Andrey Rublev, Aslan Karatsev, Karen Khachanov

Women’s Singles: Anastasia Pavlyuchenkova, Veronika Kudermetova, Ekaterina Alexandrova, Daria Kasatkina

Men’s Doubles: Aslan Karatsev/Daniil Medvedev, Karen Khachanov/Andrey Rublev

Women’s Doubles: Elena Vesnina/Vera Zvonareva, Veronika Kudermetova/Anastasija Pavlyuchenkova

ΣΕΡΒΙΑ

Men’s Singles: Novak Djokovic, Miomir Kecmanovic

Women’s Singles: Nina Stojanovic (ITF), Ivana Jorovic (ITF)

ΣΛΟΒΑΚΙΑ

Men’s Singles: Norbert Gombos

Men’s Doubles: Lukas Klein/Filip Polasek

ΙΣΠΑΝΙΑ

Men’s Singles: Pablo Carreno Busta, Alejandro Davidovich Fokina, Pablo Andujar, Roberto Carballes Baena

Women’s Singles: Garbine Muguruza, Paula Badosa, Sara Sorribes Tormo, Carla Suarez Navarro Men’s Doubles: Pablo Carreno Busta/Alejandro Davidovich Fokina, Pablo Andujar/Roberto Carballes Baena

Women’s Doubles: Garbine Muguruza/Carla Suarez Navarro, Paula Badosa/Sara Sorribes Tormo

ΣΟΥΗΔΙΑ

Women’s Singles: Rebecca Peterson

ΕΛΒΕΤΙΑ

Men’s Singles: Roger Federer

Women’s Singles: Belinda Bencic, Viktorija Golubic

Women’s Doubles: Belinda Bencic/Viktorija Golubic

ΤΥΝΗΣΙΑ

Women’s Singles: Ons Jabeur

ΟΥΚΡΑΝΙΑ

Women’s Singles: Elina Svitolina, Dayana Yastremska, Marta Kostyuk

Women’s Doubles: Marta Kostyuk/Elina Svitolina, Lyudmyla Kichenok/Nadiia Kichenok

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ

Men’s Singles: Pablo Cuevas

ΗΠΑ

Men’s Singles: Tommy Paul, Frances Tiafoe, Tennys Sandgren, Marcos Giron

Women’s Singles: Jennifer Brady, Cori Gauff, Jessica Pegula, Alison Riske

Men’s Doubles: Rajeev Ram/Frances Tiafoe, Austin Krajicek/Tennys Sandgren

Women’s Doubles: Cori Gauff/Nicole Melichar, Bethanie Mattek-Sands/Jessica Pegula

OYZMΠΕΚΙΣΤΑΝ

Men’s Singles: Denis Istomin (ITF)

Αναλυτικά οι συμμετοχές (PDF)

Εντωμεταξύ, ανακοινώθηκαν και οι συμμετοχές των Παραολυμπιακών Αγώνων για το τένις σε αμαξίδιο, όπου προκρίθηκε ο Στέφανος Διαμαντής. Θα είναι οι δεύτεροι Παραολυμπιακοί για τον Έλληνα πρωταθλητή, που συμμετείχε και στο Ρίο το 2016. Το τουρνουά αυτό θα γίνει από τις 27 Αυγούστου έως τις 4 Σεπτεμβρίου.

Αναλυτικά οι συμμετοχές (PDF)

Google News Ακολουθήστε το tennisnews.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από το Τένις στην Ελλάδα.