Αγρίεψε μετά το 1ο σετ ο Djokovic (vid)

© Roland Garros / FFT
tn team Πέμπτη, 01 Ιουνίου 2023 - 0:23

Μετά από ένα "μαραθώνιο" 1ο σετ, που κατάφερε να κερδίσει στο tie-break, o Novak Djokovic πάτησε το γκάζι και έχασε μόνο 3 games στα 2 επόμενα, για να επιβληθεί με 3-0 σετ του Marton Fucsovics και να φτάσει τις 18 διαδοχικές προκρίσεις στον 3ο γύρο του Roland Garros!

Τα απίστευτα ρεκόρ συνέπειας συνεχίζονται για τον Novak Djokovic, που επιβλήθηκε του Marton Fucsovics με 7-6 (2), 6-0, 6-3 σε 2 ώρες και 44 λεπτά αγώνα και προκρίθηκε στους "32" του Roland Garros για 18η διαδοχική χρονιά.

Ο 36χρονος Σέρβος τενίστας μόνο το 2005, όταν έκανε το ντεμπούτο του στη διοργάνωση, είχε ηττηθεί στον 2ο γύρο. Έκτοτε, δεν έχασε ποτέ πριν από τον 3ο γύρο, ενώ μόνο μια έχασε πριν από τα προημιτελικά!

Σήμερα ο Nole βρήκε σθεναρή αντίσταση από τον Fucsovics στο 1ο σετ, για το οποίο χρειάστηκε σχεδόν 1,5 ώρα για να το κερδίσει, παρότι είχε προηγηθεί με 3-0 και είχε ένα break point για το 4-0.

Ο Fucsovics πάλεψε και μείωσε σε 3-1, ενώ στη συνέχεια έχασε 7 break points, 4 στο 5ο (4-1) και 3 (συνεχόμενα) στο 7ο game (5-2). Επέμεινε και τελικά έφτασε στο break στο 9ο game, στην 9η ευκαιρία του συνολικά, για να μειώσει σε 5-4.

Κατάφερε αφού έσωσε και ένα set point στο 5-6, 30-40 να στείλει το σετ στο tie-break, εκεί όμως ο Djokovic ήταν άψογος και δεν του άφησε περιθώρια, για να επιβληθεί με 7-2.

Μετά απ' αυτό ο Djokovic έγινε πολύ αποτελεσματικότερος στους πιο κρίσιμους πόντους και αξιοποίησε και τα 3 break points που είχε στο 2ο σετ, στο οποίο έσβησε και ένα break point, για να το κατακτήσει με 6-0!

Το 3ο σετ ήταν πιο κλειστό, αλλά ο Σέρβος συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και είχε τη δυνατότητα να σερβίρει για τη νίκη από το 8ο game, όταν ήταν μπροστά με double break στο 5-2. Ο Fucsovics αντιστάθηκε λίγο ακόμα και μείωσε σε 5-3, με νέο break μως ο Nole έκανε το 6-3, κερδίζοντας τα 7 από τα 8 τελευταία service games του Fucsovics στο ματς!

Αυτή ήταν η 87η νίκη για τον Djokovic στα γήπεδα του Roland Garros (87-16), με τον Σέρβο να συνεχίζει ακάθεκτος την προσπάθειά του για να γράψει ιστορία και να γίνει ο 1ος παίκτης που φτάνει τον 23ο Grand Slam τίτλο.

Στον 3ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Alejandro Davidovich Fokina, που μετά τον Arthur Fils απέκλεισε έναν ακόμα νεαρό Γάλλο τενίστα, τον Luca Van Assche, με 6-4, 6-3, 7-6 (6).