LIVE: Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 6-1, 7-6 (5) (vids)

© Corinne Dubreuil/ATP Tour
tn team Τρίτη, 06 Ιουνίου 2023 - 21:09

Ζωντανή ενημέρωση από τη μεγάλη αναμέτρηση του Carlos Alcaraz με τον Στέφανο Τσιτσιπά για την προημιτελική φάση του Roland Garros.

UPDATE 23:46 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 6-1, 7-6 (5) Πήρε το tie-break με 7-5 ο Alcaraz, που ολοκλήρωσε έστω και δύσκολα το 3ο σετ και πήρε την πρόκριση. Έσβησε άλλα 2 match points από το 6-3 ο Τσιτσιπάς, αλλά ο Ισπανός σέρβιρε πολύ καλά από την αρχή έως το τέλος του tie-break και ήταν τέρας ψυχραιμίας μετά από την μεγάλη επιστροφή του Έλληνα πρωταθλητή.

UPDATE 23:34 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 6-1, 6-6 Κρατάει το σερβίς του ο Στεφ και στέλνει το 3ο σετ στο tie-break. Να δούμε αν θα μπορέσει να μπει για τα καλά στο παιχνίδι!

UPDATE 23:29 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 6-1, 6-5 Mε love service game απαντάει ο Ισπανός, στο μικρό σερί του Στέφανου.

UPDATE 23:27 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 6-1, 5-5 Σβήνει και άλλο match point o Στέφανος! 3 σβησμένα match point πλέον για τον 24χρονο Έλληνα που ισοφάρισε στη συνέχεια σε 5-5 και έχει επιστρέψει για τα καλά στο σετ.

UPDATE 23:22 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 6-1, 5-4 Στο 1ο game που γίνεται απειλητικός ο Στέφανος πετυχαίνει το break και μειώνει σε 5-4! Ακόμα έχει ζωή στο ματς ο Έλληνας πρωταθλητής.

UPDATE 23:17 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 6-1, 5-3 Σβήνει διπλό match point o Στέφανος, επιστρέφει από το 15-40 και κρατάει το σερβίς του για το 5-3. Συνεχίζεται το ματς, θα σερβίρει για την πρόκριση ο Alcaraz.

UPDATE 23:10 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 6-1, 5-2 Για πρώτη φορά στον αγώνα ο Τσιτσιπάς πήγε ένα service game του Alcaraz στο 40-40, ψυχραιμότατος όμως ο Ισπανός με 2 μεγάλα σερβίς φτάνει στο 5-2.

UPDATE 23:04 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 6-1, 4-2 Καλό game τώρα από τον Στέφανο, που μειώνει σε 4-2.

UPDATE 23:00 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 6-1, 4-1 Μοιάζει αδύνατο για την ώρα να απειληθεί με οποιονδήποτε τρόπο ο Alcaraz, που κάνει το 4-1 και πλησιάζει στη γραμμή του τερματισμού.

UPDATE 22:55 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 6-1, 3-1 Κρατάει το σερβίς και παίρνει μια ανάσα ο Στέφανος.

UPDATE 22:49 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 6-1, 3-0 Παίρνει και το 3ο game o Ισπανός, 3-0 στο 3ο σετ.

UPDATE 22:47 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 6-1, 2-0 Ο Alcaraz κάνει break με το καλημέρα στο 3ο σετ και πλέον ο Στέφανος κινδυενεύει με συντριβή.

UPDATE 22:41 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 6-1, 1-0 Ανοίγει με κράτημα σερβίς το 3ο σετ ο Ισπανός, που ακόμα δεν έχει απειληθεί με break point στο ματς.

UPDATE 22:35 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 6-1 3ο break στο σετ για να το κλείσει με 6-1 ο Ισπανός. Ένα σετ μακριά από τα ημιτελικά ο Alcaraz, ενώ παίζεται για ... λεπτά ο προημιτελικός.

UPDATE 22:32 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 5-1 Ένα game μακριά από το 2-0 σετ ο Ισπανός, μόλις μια ώρα μετά το 1ο σερβίς!

UPDATE 22:26 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 4-1 Ο Alcaraz κάνει και 2ο break στο 2ο σετ, "αγκαλιάζοντας" πλέον το 2-0 σετ. Κρίμα για τον Στεφανο, που γύρισε από το 0-30 αλλά έχασε game point στο 40-30.

UPDATE 22:17 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 2-1 Ο Τσιτσιπάς δυσκολεύεται, αλλά κλείνει το service game του, το 1ο που κερδίζει στο 2ο σετ.

UPDATE 22:12 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 2-0 Κρατάει και το σερβίς του ο Ισπανός, που έχει κερδίσει τα 8 από τα 10 πρώτα games της αναμέτρησης.

UPDATE 22:07 Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2, 1-0 O Alcaraz ανοίγει με break το 2ο σετ. Φαίνεται να μην έχει τις λύσεις για την ώρα ο Στέφανος.

UPDATE 22:01 ΣΕΤ Alcaraz - Τσιτσιπάς 6-2 Κλείνει ένα πολύ εντυπωσιακό 1ο σετ ο Alcaraz.

UPDATE 21:56 Έχει κερδίσει τους 8 τελευταίους πόντους ο Alcaraz.

UPDATE 21:56 Alcaraz - Τσιτσιπάς 5-2 Νέο break από τον Ισπανό, που δείχνει να καθαρίζει το 1ο σετ.

UPDATE 21:54 Alcaraz - Τσιτσιπάς 4-2 Με love service game κάνει γρήγορα το 4-2 ο Ισπανός.

UPDATE 21:51 Alcaraz - Τσιτσιπάς 3-2 Σημαντικό κράτημα σερβίς τώρα από τον Στέφανο, που μειώνει σε 3-2 και κρατάει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της.

UPDATE 21:47 Alcaraz - Τσιτσιπάς 3-1 Ο Alcaraz κράτησε ξανά το σερβίς του και πιστοποιεί το προβάδισμα με break.

UPDATE 21:43 Alcaraz - Τσιτσιπάς 2-1 Ο Alcaraz κάνει το 1ο break της αναμέτρησης και περνάει μπροστά με 2-1 στο 1ο σετ. Ο Τσιτσιπάς επέστρεψε αρχικά από το 15-40 και έσωσε 3 break points συνολικά, αλλά ο Ισπανός είχε και 4η ευκαιρία, την οποία αξιοποίησε.

UPDATE 21:36 Alcaraz - Τσιτσιπάς 1-1 Kερδίζει και ο Ισπανός το πρώτο του service game στο παιχνίδι.

UPDATE 21:32 Alcaraz - Τσιτσιπάς 0-1 Ο Στέφανος ξεκίνησε με ένα πολύ καλό game τον αγώνα και με 4 συνεχόμενους πόντους μετά το 0-15 κράτησε το σερβίς του εύκολα.

UPDATE 21:25 Ο Στέφανος θα σερβίρει πρώτος στον αγώνα, καθώς ο Alcaraz κέρδισε στη ρίψη του νομίσματος και επέλεξε να υποδεχτεί στο 1ο game.

Ο μεγάλος προημιτελικός μεταδίδεται ζωντανά στο Eurosport 1HD

Ο νικητής, θα παίξει την Παρασκευή στα ημιτελικά του Roland Garros ενάντια στον Novak Djokovic.

Για 5η φορά θα συναντηθούν Alcaraz και Τσιτσιπάς, με τον Ισπανό να μην έχει χάσει καμία φορά από τον Στέφανο (4-0).