Με την Tomova η Σάκκαρη στον 2ο γύρο

© Jimmie48 / WTA
tn team Τρίτη, 28 Ιουνίου 2022 - 15:56

Τη Viktorija Tomova θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο του Wimbledon η Μαρία Σάκκαρη.

Μετά από 2 ώρες και 41 λεπτά μάχης, η Viktorija Tomova κέρδισε την Daria Saville με 7-5, 3-6, 7-5 και πήρε μια μεγάλη πρόκριση για τον 2ο γύρο του Wimbledon, όπου την περίμενε η Μαρία Σάκκαρη.

Η 27χρονη Βουλγάρα, Νο.112 στην παγκόσμια κατάταξη, απώλεσε ένα προβάδισμα με 5-2 στο 3ο σετ, αλλά κατάφερε παρόλα αυτά να πάρει το ματς με break στο 12ο game και να πανηγυρίσει μόλις τη 2η νίκη της σε ένα Grand Slam. Είχε πετύχει την 1η ξανά στο Wimbledon, πριν από 4 χρόνια (2018).

Σάκκαρη και Tomova θα αναμετρηθούν για 2η φορά στο tour. Την πρώτη αναμέτρησή τους την είχε κερδίσει η Tomova, αλλά κάτω από πολύ διαφορετικές συνθήκες, στον τελικό της ITF διοργάνωσης στο Szeged της Ουγγαρίας το μακρινό 2016, σε χωμάτινη επιφάνεια.