Recordman τελικών ο Nole! (vid)

Novak Djokovic
Novak Djokovic © AELTC
tennisnews team Παρασκευή, 08 Ιουλίου 2022 - 19:54

Ο Novak Djokovic επιβλήθηκε του Cameron Norrie με 3-1 σετ και έγινε ο πρώτος τενίστας στην ιστορία που φτάνει τους 32 τελικούς σε Grand Slams διοργανώσεις, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στον 7ο τίτλο του στο Wimbledon και 21ο major της καριέρας του.

Μετά από ένα αργό ξεκίνημα, ο Novak Djokovic πάτησε το γκάζει και "εξουδετέρωσε" τον Cameron Norrie με 2-6, 6-3, 6-2, 6-4, για να εξασφαλίσει την παρουσία του στον τελικό της Κυριακής στο Centre Court του Wimbledon.

Σε 2 μέρες από τώρα, ο 35χρονος Σέρβος θα αντιμετωπίσει τον Νικ Κύργιο για τον 4ο συνεχόμενο τίτλο του στο Wimbledon, 7ο συνολικά στο τουρνουά και 21ο σε Grand Slam διοργάνωση!

Παράλληλα, ο Djokovic "έσπασε" το ρεκόρ των περισσότερων τελικών σε Grand Slam στην ιστορία, το οποίο μοιραζόταν μέχρι σήμερα με τον Roger Federer (31 τελικοί). Αυτός θα είναι ο 32ος τελικός του σε ένα Slam (20-11), 3ος στη φετινή σεζόν μετά το 250άρι στο Βελιγράδι (φιναλίστ) και το Master της Ρώμης (νικητής) και ο 126ος συνολικά στο tour (87-38).

Μετά από ένα νωθρό ξεκίνημα που του στοίχισε το 1ο σετ, ο Nole έπαιξε πολύ καλό τένις στα 3 επόμενα και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 38 winners και 28 αβίαστα λάθη.

Στο 1ο σετ ο Djokovic έκανε τα 12 από τα 28 αβίαστα λάθη (έκανε μόλις 16 στα 3 επόμενα σετ), ενώ υπέστη 3 break. Αρχικά βρέθηκε πίσω με 0-2, ισοφάρισε στη συνέχεια σε 2-2, αλλά ο Βρετανός κέρδισε τα 4 επόμενα games και πήρε το σετ με 6-2.

Από εκεί και πέρα ο Djokovic δεν κινδύνεψε σε κανένα service game του με break point, ενώ "έσπασε" από μια φορά τον Norrie σε 2ο και 4ο σετ και 2 φορές στο 3ο σετ.

Στο 2ο σετ κέρδισε τα 3 τελευταία games o Σέρβος, για να μετατρέψει το 3-3 σε 6-3. Στο 3ο σετ ο Nole κυριάρχησε και "ξέφυγε" με 5-1, ενώ στο 4ο σετ έκανε ξανά γρήγορο break για το 2-0 και διατήρησε τον έλεγχο έως το τέλος, για να ολοκληρώσει τη νίκη του σε 2 ώρες και 34 λεπτά αγώνα στο Centre Court.

Αυτή ήταν η 27η διαδοχική νίκη του Djokovic στο Wimbledon, που συνολικά έφτασε τις 85 νίκες στο All England Club (85-10) και τις 333 σε Grand Slams διοργανώσεις (333-47).

Στον τελικό της Κυριακής (16:00GR, NovaSports Prime), ο Djokovic θα διεκδικήσει τον 21ο Grand Slam τίτλο του με αντίπαλο τον Νικ Κύργιο. Αξίζει να σημειωθεί πως δεν έχει κερδίσει ποτέ τον Κύργιο ο Σέρβος, σε 2 συναντήσεις μέχρι στιγμής. Ωστόσο ήταν και οι δυο αναμετρήσεις τους αρκετά χρόνια πριν, το 2017, με τον Κύργιο να κερδίζει με 7-6 (9), 7-5 τον Nole στο Ακαπούλκο και με 6-4, 7-6 (3) στο Indian Wells.