Τέλειο ξεκίνημα για την Badosa, 2-0 τη Sabalenka (vid)

Paula Badosa
Paula Badosa © Jimmie48 / WTA
tn team Παρασκευή, 12 Νοεμβρίου 2021 - 12:30

Μετά τη Μαρία Σάκκαρη, και η Paula Badosa πραγματοποίησε ιδανικό ντεμπούτο στο WTA Finals, κερδίζοντας την κορυφαία του ταμπλό, Aryna Sabalenka, με 2-0 σετ.

Η Ισπανίδα συνεχίζει να παίζει εντυπωσιακό τένις και επιβλήθηκε στην πρεμιέρα της στη Γουαδαλαχάρα της Νο.2 της παγκόσμιας κατάταξης, Sabalenka, με 6-4, 6-0, σε 76 μόλις λεπτά!

H 23χρονη Ισπανίδα, που πήρε το προτελευταίο εισιτήριο για το Finals χάρη στην κατάκτηση του μεγαλύτερου τίτλου της καριέρας της στο Indian Wells, ήταν πίσω με 2-4 στο 1ο σετ, κέρδισε όμως τα 10 επόμενα games κι έτσι έφτασε με θριαμβευτικό τρόπο στην πρώτη της νίκη στη Γουαδαλαχάρα.

Πλέον, μαζί με τη Σάκκαρη έχουν από μια νίκη χωρίς χαμένο σετ στον όμιλο και έχουν προβάδισμα πρόκρισης, με τις Sabalenka και Swiatek να αναζητούν την πρώτη τους νίκη στον επόμενο αγώνα, που θα είναι το Σάββατο.