Νικηφόρα πρεμιέρα και στο μονό η Σάκκαρη (vid)

Μαρία Σάκκαρη
Μαρία Σάκκαρη © Jimmie48 / WTA
tn team Κυριακή, 13 Μαρτίου 2022 - 0:50

Μετά το διπλό, η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε και στην πρεμιέρα της στο μονό στο Indian Wells, για να προκριθεί στις "32" καλύτερες του μεγάλου τουρνουά της Καλιφόρνιας.

Χωρίς να παίξει το καλύτερό της τένις, αλλά και σε μια δύσκολη μέρα λόγω του δυνατού ανέμου, η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να πάρει μια καθαρή νίκη απέναντι στην Katerina Siniakova με 6-3, 7-5 και να προκριθεί στον 3ο γύρο του Indian Wells.

H 26χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια, Νο.6 στην παγκόσμια κατάταξη, ήταν αισθητά καλύτερη στο 1ο σετ, στο οποίο δεν αντιμετώπισε ούτε ένα break point. Είχε 2 ευκαιρίες για το break στο 4ο game και δεν μπόρεσε να τις αξιοποιήσει, έκανε ωστόσο το break στο 8ο game και πέρασε μπροστά με 5-3, για να σερβίρει με επιτυχία για το 6-3.

Στο 2ο σετ η Σάκκαρη έχασε 2 φορές προβάδισμα με break, από το 2-0 και το 3-2, με τη Siniakova να ισοφαρίζει σε 2-2 και 3-3. Ήταν γενικά ένα σετ που αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα από τη γραμμή του σερβίς η Μαρία, η οποία χρειάστηκε να σερβίρει για να παραμείνει στο σετ, στο 4-5, 0-15.

Η ανταπόκρισή της μετά απ' αυτό ήταν εντυπωσιακή, αφού κέρδισε τους 7 επόμενους πόντους και τους 12 από τους 14 τελευταίους πόντους του αγώνα, για να κερδίσει το 2ο σετ με 7-5 και να βάλει τέλος στο ματς, μετά από 1 ώρα και 35 λεπτά.

Ήταν η 3η νίκη της Σάκκαρη σε 5 αναμετρήσεις με τη Siniakova (3-2), ενώ αυτή ήταν η 12η νίκη της Ελληνίδας στη φετινή σεζόν, σε 16 αγώνες (12-4).

Στον 3ο γύρο του BNP Paribas Open, η Σάκκαρη θα τεθεί αντιμέτωπη με την Petra Kvitova, που νωρίτερα κέρδισε την Aliaksandra Sasnovich με 6-7 (4), 6-4, 6-4. Θα είναι η 7η συνάντησή τους στο tour, με τις 2 παίκτριες να έχουν από 3 νίκες.