Διέλυσε τη Muguruza η Bencic, έξω και η Swiatek (vids)

Belinda Bencic
Belinda Bencic © Jimmie48 / WTA
tn team Παρασκευή, 12 Αυγούστου 2022 - 9:35

H Belinda Bencic συνεχίζει να παίζει το καλύτερό της τένις και έφτασε άνετα στη νίκη επί της Garbine Muguruza, ενώ νωρίτερα εκτός Τορόντο έμεινε και η Iga Swiatek, η οποία μετά το μυθικό της σερί μετράει 3 ήττες σε 6 αναμετρήσεις!

Μετά τη Serena Williams, η Belinda Bencic έφτασε σε μια άνετη νίκη και επί της Garbine Muguruza, την οποία κέρδισε με 6-1, 6-3 σε 63 μόλις λεπτά.

Η 25χρονη Ελβετίδα, Νο.12 στην παγκόσμια κατάταξη και στο ταμπλό του Τορόντο, κέρδισε τα πρώτα 5 games της αναμέτρησης και κατέκτησε σε λιγότερο από μισή ώρα το 1ο σετ.

Στο 2ο σετ η Muguruza προσπάθησε να αντιδράσει και προηγήθηκε μέχρι και με 3-2, αλλά η Bencic δεν άργησε να αναλάβει και πάλι τα ηνία, κερδίζοντας τα 4 επόμενα games και βάζοντας τέλος στο παιχνίδι λίγο μετά τη συμπλήρωση της μιας ώρας αγώνα.

Στα προημιτελικά του National Bank Open, η Bencic θα αντιμετωπίσει τη Beatriz Haddad Maia, που πρόσθεσε μια ακόμα πολύ σπουδαία νίκη στην καταπληκτική της χρονιά, αφού νωρίτερα απέκλεισε την κορυφαία του κόσμου, Iga Swiatek, με 6-4, 3-6, 7-5.

Αυτή ήταν η 3η ήττα στις 6 τελευταίες αναμετρήσεις της Swiatek, μετά από το ιστορικό σερί 37 διαδοχικών νικών που είχε κάνει αυτή τη σεζόν στο tour.

Επιστρέφοντας από σετ πίσω, η Jessica Pegula "λύγισε" τελικά την Camila Giorgi με 3-6, 6-0, 7-5 και πέρασε επίσης στα προημιτελικά, όπου θα συναντήσει τη Yulia Putintseva, που κέρδισε την Alison Riske με 6-3, 7-5.

Τέλος, η Coco Gauff απέκλεισε την Aryna Sabalenka με 7-5, 4-6, 7-6 (4) και θα παίξει στα προημιτελικά με τη Simona Halep, που με τη σειρά της κέρδισε την Jil Teichmann με 6-2, 7-5.