Λύγισε στα σημεία η Παπαμιχαήλ

tn team Τετάρτη, 29 Μαρτίου 2023 - 12:14

H Δέσποινα Παπαμιχαήλ έκανε ένα καλό παιχνίδι στο WTA 125 τουρνουά του San Luis Potosi στο Μεξικό, αλλά ηττήθηκε μετά από 2,5 ώρες από την Aliona Bolsova.

Μετά από μια μάχη που κρίθηκε στις λεπτομέρειες μέχρι το τέλος, η Bolsova επικράτησε της Παπαμιχαήλ με 6-1, 3-6, 6-4 και πήρε την πρόκριση για τη φάση των "16" του San Luis Potosi Open.

Η Ισπανίδα παίκτρια κέρδισε τα 7 από τα 8 πρώτα games του αγώνα και προηγήθηκε με σετ και με break στο 6-1, 1-0. Η Παπαμιχαήλ πέρασε στην αντεπίθεση και κέρδισε τα 5 από τα 6 επόμενα games, για να προηγηθεί με 5-2 στο 2ο σετ, το οποίο κατέκτησε στο 9ο game.

Η μάχη κορυφώθηκε στο 3ο σετ, στο οποίο η Bolsova προηγήθηκε με 2-0, κάνοντας break στο 2ο game μετά από 9 ισοπαλίες και 5 χαμένες ευκαιρίες της Παπαμιχαήλ για το 1-1.

Παρόλα αυτά, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 και το σετ πήγαινε game-game μέχρι το 4-4. Στο 9ο game η Παπαμιχαήλ επέστρεψε από το 40-0 για να ισοφαρίσει σε 40-40, αλλά η Bolsova υπερασπίστηκε τελικά το σερβίς της και έφτασε στο 5-4. Έκανε το break στο επόμενο game η 25χρονη Ισπανίδα, Νο.152 στον κόσμο, που ολοκλήρωσε τη νίκη της σε 2 ώρες και 29 λεπτά.

Η Παπαμιχαήλ παίζει και διπλά στο San Luis Potosi, μαζί με την Αργεντίνα Nadia Podoroska. Στον 1ο γύρο είχαν αποκλείσει τις Anna Rogers και Marcela Zacarias με 6-3, 3-6, 10-2 και θα παίξει αύριο στα προημιτελικά με τις Bolsova και Andrea Gamiz, Νο.4 στο ταμπλό.

Στο τουρνουά του Μεξικού αγωνίζεται και η Κύπρια Raluca Serban, η οποία κέρδισε τη μεγάλη μάχη που έδωσε με την Carol Zhao για τον 1ο γύρο, με 4-6, 7-5, 7-5, για να προκριθεί στη φάση των "16". Εκεί θα αντιμετωπίσει τη Ρωσίδα με αρμένικες ρίζες, Elina Avanesyan.