Wimbledon: Ξεκίνησε με νίκη η Παπαμιχαήλ

tn team Τρίτη, 25 Ιουνίου 2024 - 20:10

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ ξεκίνησε με πολύ θετικό τρόπο την προσπάθειά της στα προκριματικά του Wimbledon, αποκλείοντας την Αμερικανίδα Elizabeth Mandlik στον 1ο γύρο.

Η Παπαμιχαήλ κέρδισε την Mandlik, Νο.174 στον κόσμο, με 7-6 (10), 2-6, 6-4, για να πάρει την πρόκριση για τον 2ο γύρο των προκριματικών του Wimbledon, που φιλοξενούνται στο κλαμπ του Roehampton.

Η 31χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.210 στον κόσμο, πήρε το πολύ κρίσιμο 1ο σετ, όπως αποδείχτηκε, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι δυο παίκτριες αντάλλαξαν από ένα break μέσα στο σετ και τελικά πήγαν σε tie-break, όπου η Δέσποινα έσωσε 3 set points και αξιοποίησε την 3η δική της ευκαιρία, για να επικρατήσει με 12-10.

Στη συνέχεια η Αμερικανίδα προηγήθηκε με 3-0 και με 5-1 στο 2ο σετ, το οποίο έκλεισε πολύ γρήγορα στα 8 games, όμως η Παπαμιχαήλ δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και κέρδισε 4 συνεχόμενα games στο αποφασιστικό 3ο σετ, για να μετατρέψει το 1-1 σε 5-1.

H Mandlik επιχείρησε μια τελευταία αντεπίθεση, έσωσε 2 match points στο 8ο game και τελικά μείωσε σε 5-4, αλλά η Παπαμιχαήλ "κλείδωσε" τελικά τη νίκη στο 10ο game, στο 5η της match point συνολικά, έπειτα από 2 ώρες και 24 λεπτά παιχνιδιού.

Η Παπαμιχαήλ αγωνίζεται για 3η συνεχόμενη χρονιά στα προκριματικά του Wimbledon. Και τις 3 φορές έχει κερδίσει τον πρώτο της αγώνα, φτάνοντας μέχρι τον 2ο γύρο το 2022 και μέχρι τον 3ο το 2023.

Στον 2ο γύρο φέτος θα αντιμετωπίσει τη Ρωσίδα Erika Andreeva, No.5 στο ταμπλό και Νο.99 στην παγκόσμια κατάταξη.