Πρωταθλήτρια στο Πεκίνο η συγκλονιστική Gauff (vids)

tn team Κυριακή, 06 Οκτωβρίου 2024 - 16:06

Κανένα περιθώριο δεν άφησε στην Karolina Muchova, η Coco Gauff η οποία ισοπέδωσε την Τσέχα αντίπαλο της και πήρε τον τίτλο στο China Open του Πεκίνου για 1η φορά στη καριέρα της.

Άψογη εμφάνιση από την Αμερικανίδα Νο.6 της παγκόσμιας κατάταξης, Gauff, που επικράτησε της Muchova με 6-1, 6-3 σε 77 λεπτά αγώνα!

Από την αρχή φάνηκε ορεξάτη η Gauff, καθώς άμεσα έφυγε στο 1ο σετ με 3-0. Έχασε ένα μόλις game και με νεο σερί, έκλεισε το σετ με 6-1 σε 30 λεπτά.

Στο 2ο σετ η Τσέχα εξαπέλυσε μια μίνι επίθεση, παίρνοντας προβάδισμα με 2-0 στο ξεκίνημα. Η Gauff όμως ανέβασε και πάλι την απόδοση της και με 4 κερδισμένα game στη σειρά, έκανε το 4-2. Έκτοτε ήταν σταθερή και έκλεισε άνετα και το 2ο σετ με 6-3 αυτή τη φορά κατακτώντας το τρόπαιο.

1ος τίτλος για την Gauff σε τουρνουά της σειράς WTA 1000 για το 2024 και 2ος συνολικά στην καριέρα της, μετά τη κούπα στο Cincinnati Open το 2023.

Αυτός ήταν ο 2ος τίτλος για φέτος, μετά το Auckland Open τον Ιανουάριο και ο 8oς συνολικά στη καριέρα της 20χρονης. Να σημειωθεί ότι η μεγαλύτερη επιτυχία για την νεαρή τενίστρια ήταν ο τίτλος στο US Open 2023.

Από αύριο η Gauff θα ανέβει στο Νο.4 του κόσμου κερδίζοντας 2 θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη. Τo Career High της είναι το Νο.2.

Η Karolina Muchova επιστρέφει σε τελικό μετά από το Παλέρμο τον Ιούλιο, για 2η φορά στη καριέρα της 1000άρι τουρνουά. Μετράει 5 χαμένους τελικούς συνολικά, και έναν τίτλο, από το 2019 και το Korea Open.

H Τσέχα θα κερδίσει 19 θέσεις στην κατάταξη και θα ανέβει από αύριο στο Νο.30 του κόσμου.