Φιναλίστ ο Σκορίλας στο Monastir

tn team Κυριακή, 06 Αυγούστου 2023 - 16:05

Ο Αλέξανδρος Σκορίλας έκανε μια καλή προσπάθεια στον τελικό του τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Monastir, όπου κατέλαβε τελικά τη 2η θέση.

Ο 23χρονος Έλληνας τενίστας, Νο.880 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, ηττήθηκε από τον Ισπανό Alberto Barros Campos, No.4 στο ταμπλό και Νο.745 στον κόσμο (άλλοτε και Νο.383), με 6-3, 6-4.

Ο 27χρονος Ισπανός έκανε το μοναδικό break στο 1ο σετ και "ξέφυγε" με 5-2. Στο 2ο σετ ο Σκορίλας είχε την ευκαιρία του καθώς προηγήθηκε με 3-1, ο Barros Campos όμως απάντησε άμεσα και ισοφάρισε σε 3-3. Στο 9ο game o Ισπανός έκανε νέο break, για να κλείσει το ματς στο 10ο game, έπειτα από 1 ώρα και 25 λεπτά αγώνα.

Αυτή ήταν η πρώτη παρουσία του Σκορίλα σε έναν τελικό σε ITF διοργάνωση στα μονά. Στα διπλά έχει κερδίσει 3 τίτλους, στο 25άρι του Idanha-a-Nova το 2022 (με τον Rio Noguchi), στο 15άρι του Ηρακλείου το 2022 (με τον Χρήστο Αντωνόπουλο) και στο 15άρι του Monastir το 2023 (με τον Luca Giacomini).

Για να καταφέρει να προκριθεί στον πρώτο του τελικό στα μονά, πανηγύρισε 4 νίκες αυτή την εβδομάδα στα hardcourt γήπεδα του Hotel Skanes στο Monastir.

Κέρδισε μάλιστα 8 συνεχόμενα σετ, ξεκινώντας με μια ανατροπή την προσπάθειά του, επικρατώντας του Γάλλου Antoine Vincent με 3-6, 7-6 (4), 6-3. Στον 2ο γύρο κέρδισε τον Ιταλό Andrea Bacaloni με 6-3, 6-4, στα προημιτελικά τον Γάλλο Arthur Bouquier με 6-3, 6-4 και στα ημιτελικά τον Αυστραλό Kody Pearson με 7-5, 6-4.