2 στα 2 και κυρίως ταμπλό ο Καλοβελώνης

tn team Δευτέρα, 09 Σεπτεμβρίου 2024 - 7:23

Ο Μάρκος Καλοβελώνης απέκλεισε και το Νο.3 του ταμπλό, Mikalai Haliak, για να μπει στο κυρίως ταμπλό του Guangzhou Huangpu International Tennis Open στην Guangzhou της Κίνας.

Ο Καλοβελώνης εξασφάλισε την πρόκρισή του στο κυρίως ταμπλό του Challenger της Guangzhou της Κίνας, μετά και τη νίκη του με 2-0 σετ επί του Mikalai Haliak, Νο.3 στο ταμπλό και Νο.439 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ.

Ο 30χρονος Έλληνας τενίστας κέρδισε καθαρά το 1ο σετ, ενώ είχε το προβάδισμα και στο 2ο, στο 6-2, 5-4, όταν ο Haliak εγκατέλειψε τον αγώνα.

Ήταν η 2η νίκη για τον Καλοβελώνη στο τουρνουά της Κίνας, αφού στον 1ο προκριματικό γύρο είχε κερδίσει το Νο.11 του ταμπλό, Jimmy Yang, με 7-6 (4), 7-5.

Ο Καλοβελώνης θα είναι λοιπόν και στα δυο ταμπλό του δυνατού τουρνουά της Guangzhou, στα μονά και στα διπλά. Στον 1ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Κινέζο Ye Cong Mo, Νο.610 στον κόσμο, που μπήκε με wild card στο κυρίως ταμπλό. Αν τον κερδίσει, έχει πιθανό αντίπαλο στον 2ο γύρο το Νο.1 του ταμπλό, Christopher O'Connell.