2η θέση στο Fürstenfeld για τον Μεσσή

Ανδρέας Μεσσής
tn team Κυριακή, 18 Ιουλίου 2021 - 10:46

Ο Ανδρέας Μεσσής κατέλαβε τη 2η θέση στο δυνατό τουρνουά στα 14άρια της Tennis Europe που φιλοξενήθηκε στο Fürstenfeld της Αυστρίας.

Ο Ανδρέας Μεσσής ηττήθηκε από τον Τσέχο Martin Doskocil, Νο.2 στο ταμπλό και Νο.40 στα 14άρια της Tennis Europe, με 6-1, 6-3, στον τελικό του Jufa 2021 Europe Junior Tour, τουρνουά της 2ης κατηγορίας Tennis Europe στα 14άρια.

Ήταν μια εκπληκτική εβδομάδα για τον αθλητή του Ο.Α. Φοίβος Λάρισας, που στην πορεία του μέχρι τον τελικό πέτυχε 5 νίκες, κάποιες απ' αυτές απέναντι σε πολύ δυνατούς αντιπάλους.

Στον 1ο γύρο είχε κερδίσει τον Ρουμάνο Razvan Alpetri με 6-4, 6-2. Στον 2ο γύρο επικράτησε του Σουηδού Daniel Widegren με 6-3, 6-1, ενώ στον 3ο γύρο απέκλεισε τον Λετονό Arturs Zagars, No.4 στο ταμπλό και Νο.59 στα 14άρια της Ευρώπης, με 3-6, 7-5, 6-1. Στα προημιτελικά κέρδισε τον Γερμανό Niels McDonald με 6-4, 6-4, No.5 στο ταμπλό και Νο.70 στα 14άρια της Ευρώπης, ενώ στα ημιτελικά απέκλεισε και τον Τσέχο Stepan Sklenicka, Νο.1 στο ταμπλό και Νο.37 στα 14άρια της Ευρώπης, με 6-4, 7-6 (3).

Ο Μεσσής, ο οποίος βρίσκεται στο Νο.238 στα 14άρια της Ευρώπης, αγωνίστηκε για 2η φορά στην καριέρα του σε τελικό σε διεθνή διοργάνωση της Tennis Europe, ενώ αυτός ήταν ο σημαντικότερος τελικός που έπαιξε, πρώτος σε U14 τουρνουά.