Φιναλίστ η Μιχαλοπούλου στη Λεμεσό

Βάσια Μιχαλοπούλου
tn team Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2022 - 16:07

Η Βάσια Μιχαλοπούλου πήρε τη 2η θέση στο διεθνές τουρνουά στα 14άρια που φιλοξενήθηκε στο Famagusta Tennis Club της Λεμεσού.

Στον πρώτο τελικό της καριέρας της σε μια διοργάνωση της Tennis Europe έπαιξε αυτή την εβδομάδα η Βάσια Μιχαλοπούλου, που κατέλαβε σήμερα τη 2η θέση στο τουρνουά του Famagusta Tennis Club, καθώς γνώρισε την ήττα από την κορυφαία του ταμπλό, την Κύπρια Eva Panova, με 6-0, 6-0.

Η αθλήτρια του Ο.Α. Καλαμάτας, Νο.10 στα 14άρια των κοριτσιών στην Ελλάδα, είχε μια πολύ καλή εβδομάδα στη Λεμεσό και στη διοργάνωση της 3ης κατηγορίας U14 της Tennis Europe. Στον 1ο γύρο κέρδισε την Κύπρια Ελεωνόρα Φωτίου με 6-0, 6-3.

Στη συνέχεια απέκλεισε για τον 2ο γύρο τη Βρετανίδα Isabella Angela Relton, No.6 στο ταμπλό, με 6-1, 6-1. Στα προημιτελικά επιβλήθηκε της Κύπριας Άντρεας Γεωργίου Παπακυριακού με 6-3, 6-0, ενώ στα ημιτελικά πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη, με το εμφατικό 6-1, 6-1 απέναντι στη Νο.2 του ταμπλό και Νο.299 στην Ευρώπη στα 14άρια, Alisa Grinkevich.