Έμεινε εκτός 4άδας η Παπαμιχαήλ

Δέσποινα Παπαμιχαήλ
tn team Παρασκευή, 09 Ιουλίου 2021 - 23:04

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ έδωσε μια καλή μάχη, αλλά δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Alexandra Cadantu και έμεινε εκτός ημιτελικών στο δυνατό τουρνουά 60.000 δολαρίων του Αμστελφέιν της Ολλανδίας.

Η 28χρονη Ελληνίδα τενίστρια προηγήθηκε με σετ και πάλεψε στα δυο επόμενα για να πάρει μια ακόμα μεγάλη πρόκριση, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα από τη Ρουμάνα Candantu με 3-6, 6-3, 6-4, έπειτα από 2 ώρες και 29 λεπτά αγώνα.

Η Παπαμιχαήλ έκανε καλύτερο ξεκίνημα στον αγώνα και παρότι είδε το προβάδισμά της με 3-0 να εξανεμίζεται στο 3-3, κέρδισε τα 3 επόμενα games και κατέκτησε το 1ο σετ με 6-3.

Αν και άνοιξε το 2ο σετ με break, η Δέσποινα έμεινε πίσω με 1-3 και η Cadantu είχε τον έλεγχο έκτοτε στο σετ, ενώ άνοιξε το 3ο σετ με break και προηγήθηκε με 2-0 και με 3-1.

Η Παπαμιχαήλ πάλεψε, κατάφερε να κερδίσει 3 games στη σειρά και να πάρει το προβάδισμα σε κομβικό σημείο με 4-3, όμως η Cadantu έσβησε διπλό break point στη συνέχεια και κατάφερε να αποφύγει τα χειρότερα, ισοφαρίζοντας σε 4-4. Αυτό ήταν το game που έκανε πιθανότατα τη διαφορά στο σετ, με την έμπειρη Ρουμάνα, άλλοτε Νο.59 στην παγκόσμια κατάταξη, να κάνει break για το προβάδισμα με 5-4 και να επιστρέφει από το 0-40 στο επόμενο game, για να κάνει το 6-4 με 5 κερδισμένους πόντους στη σειρά.

Η Παπαμιχαήλ έδειξε και αυτή την εβδομάδα ένα πολύ καλό πρόσωπο και πέτυχε 2 νίκες στη διοργάνωση των 60.000 δολαρίων της Ολλανδίας. Στον 1ο γύρο είχε κερδίσει την Chloe Paquet με 2-6, 6-4, 6-3, ενώ στον 2ο γύρο τη Ρουμάνα Andreea Prisacariu με 6-4, 6-4.

Η 28χρονη Ελληνίδα, που την προηγούμενη εβδομάδα βελτίωσε το career high της ανεβαίνοντας στο Νο.227 της παγκόσμιας κατάταξης, αναμένεται να βελτιώσει ξανά το ρεκόρ της την ερχόμενη Δευτέρα και να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στο Top 200.