Κοίταξε στα μάτια τη Jani η Σακελλαρίδη

Σαπφώ Σακελλαρίδη
tn team Πέμπτη, 16 Σεπτεμβρίου 2021 - 18:47

Η Σαπφώ Σακελλαρίδη έκανε μια πολύ καλή προσπάθεια σήμερα στο Jablonec nad Nisou της Τσεχία, κοιτάζοντας στα μάτια για 3 ώρες την Reka-Luca Jani, Νο.1 στο ταμπλό της διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων και Νο.195 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA.

Η Σακελλαρίδη, που ξεκίνησε από τα προκριματικά και έφτασε έως τις "16" καλύτερες του τουρνουά των 25.000 δολαρίων του Jablonec nad Nisou πετυχαίνοντας 4 νίκες, κοίταξε σήμερα στα μάτια και την κορυφαία του ταμπλό, Reka-Luka Jani, πoυ βρίσκεται στο Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης.

Μετά από 2 ώρες και 38 λεπτά αγώνα όμως, η Jani έφτασε στη νίκη με 3-6, 6-4, 6-2 και πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση.

Η 18χρονη Σαπφώ, Νο.613 στην παγκόσμια κατάταξη, ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 4-0. Η Jani προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 4-2 και σε 5-3, αλλά η Σακελλαρίδη κατάφερε να κλείσει το σετ στο 9ο game.

Στο 2ο σετ η Ελληνίδα προηγήθηκε με 2-0 και με 3-1, φτάνοντας κοντά σε μια πολύ μεγάλη νίκη, αλλά η 30χρονη Ουγγαρέζα κέρδισε τα 3 επόμενα games και πέρασε μπροστά με 4-3. Η Σαπφώ ισοφάρισε στα 8 games (4-4), φτάνοντας 2 games μακριά από την πρόκριση, τα κρίσιμα 2 επόμενα games όμως τα κέρδισε η Jani, που έστειλε την αναμέτρηση σε 3ο σετ. Εκεί η έμπειρη Ουγγαρέζα είχε το πάνω χέρι και έχασε μόνο 2 games, για να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Στα προημιτελικά της χωμάτινης διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων, η Jani θα αντιμετωπίσει την Andreea Amalia Rosca από τη Ρουμανία.