Κόντραρε και την Jones, αλλά έμεινε εκτός 8άδας η Παπαμιχαήλ

Δέσποινα Παπαμιχαήλ
tennisnews team Πέμπτη, 23 Σεπτεμβρίου 2021 - 18:22

Ακόμα μια καλή εμφάνιση σημείωσε η Δέσποινα Παπαμιχαήλ, η οποία κοίταξε στα μάτια την 21χρονη Βρετανίδα Francesca Jones, Νο.160 στον κόσμο, αλλά έμεινε εκτός προημιτελικών στο δυνατό τουρνουά των 80.000 δολαρίων της Βαλένθια.

Η Παπαμιχαήλ ήταν πολύ κοντά στο να προηγηθεί με σετ, αλλά δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της και στο τέλος γνώρισε την ήττα από την Jones με 7-6 (6), 6-1, στον 2ο γύρο του Open Ciudad de Valencia, τουρνουά των 80.000 δολαρίων της ITF.

Η 28χρονη Ελληνίδα, η οποία έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι στον 1ο γύρο του χωμάτινου τουρνουά, κερδίζοντας τη Νο.200 του κόσμου, Diane Parry, με 6-3, 6-3, προηγήθηκε με 3-1 στο 1ο σετ του αγώνα της με την Jones, μένοντας μπροστά έως και το 5-3.

Η 21χρονη Βρετανίδα όμως, Νο.8 στο ταμπλό και Νο.160 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, ισοφάρισε σε 5-5. Η Δέσποινα είχε άλλη μια ευκαιρία στο 1ο σετ, κερδίζοντας το επόμενο game και φτάνοντας 2 πόντους από το σετ, στο 5-6, 15-30. Η Jones κρατήθηκε και πάλι στο σετ, το έστειλε στο tie-break και εκεί έσβησε ένα set point στο 5-6, για να κερδίσει τους 3 επόμενους πόντους και να το κατακτήσει με 8-6.

Στα προημιτελικά του 80άρι τουρνουά της ITF, η Jones θα αντιμετωπίσει την Ισπανίδα Aiona Bolsova, Νο.187 και πρώην Νο.88 στην παγκόσμια κατάταξη.