Πρόκριση στο διπλό για τη Ματούλα

tn team Τετάρτη, 22 Ιουνίου 2022 - 22:04

Η Μάρθα Ματούλα έκανε μια καλή προσπάθεια στο μονό στη διοργάνωση των 25.000 δολαρίων του Ystad στη Σουηδία, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα από την κορυφαία του ταμπλό και Νο.198 του κόσμου, Renata Zarazua. Η μέρα έκλεισε επιτυχώς πάντως για την Ελληνίδα παίκτρια, που προκρίθηκε στα προημιτελικά του διπλού.

Η Μάρθα Ματούλα και η συμπαίκτριά της, Anna Ureke, Νο.4 στο ταμπλό, κέρδισαν τη Σουηδέζα Izabelle Persson και τη Γερμανίδα Nicole Rivkin με 6-4, 6-2 σε κάτι λιγότερο από μια ώρα, για να προκριθούν στα προημιτελικά του διπλού στο τουρνουά των 25.000 δολαρίων της ITF που φιλοξενείται στο Ystad της Σουηδίας.

Εκεί θα αντιμετωπίσουν αύριο τις Ουκρανές Maryna Kolb και Nadiya Kolb.

Στο μονό, η Μάρθα ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στον 1ο γύρο του κυρίως ταμπλό, όπου έδωσε έναν πολύ δύσκολο αγώνα κόντρα στη Renata Zarazua, No.1 στο ταμπλό και Νο.198 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA - παλιότερα και Νο.117.

Το 1ο σετ έφυγε γρήγορα, στο 2ο σετ όμως η Ματούλα έδωσε μια τεράστια μάχη με την 24χρονη Μεξικανή, αλλά τελικά ηττήθηκε με 6-1, 7-6 (6), σε κάτι λιγότερο από 2 ώρες.

Στο 2ο σετ η Μάρθα έχασε ευκαιρίες, αφού προηγήθηκε με 5-3, 30-15, με 6-5, 40-0, ενώ στο tie-break επέστρεψε από το 4-6 και ισοφάρισε σε 6-6, πριν τελικά το χάσει με 6-8. Παρά την ήττα "έπεσε" μαχόμενη και έδειξε σε γενικές γραμμές ένα πολύ καλό πρόσωπο η 25χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.738 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA.