Ήττα με ψηλά το κεφάλι για τη Σακελλαρίδη

tn team Σάββατο, 17 Σεπτεμβρίου 2022 - 23:15

Η Σαπφώ Σακελλαρίδη ολοκλήρωσε την καλή της εβδομάδα στο τουρνουά των 25.000 δολαρίων του Santa Margherita di Pula της Ιταλίας, γνωρίζοντας την ήττα σε ένα κλειστό παιχνίδι από την ασταμάτητη τους τελευταίους μήνες, Brenda Fruhvirtova.

Η Σακελλαρίδη κοίταξε στα μάτια τη 15χρονη Fruhvirtova, το παιδί θαύμα του τσεχικού τένις, αλλά μετά από 2 ώρες και 55 λεπτά αγώνα ηττήθηκε με 4-6, 7-5, 6-0.

Η 19χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.7 στο ταμπλό και Νο.338 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, προηγήθηκε με 3-0 και με 4-1 και φρόντισε να διατηρηθεί μπροστά έως το τέλος του 1ου σετ, το οποίο κέρδισε με 6-4.

Στο 2ο σετ η Σαπφώ κατάφερε να επιστρέψει από το 2-5 και να ισορροπήσει τα πράγματα στο 5-5, πλησιάζοντας ταυτόχρονα σε μια πολύ μεγάλη νίκη. Η Fruhvirtova ωστόσο κέρδισε το κρίσιμο 11ο game, το οποίο ήταν στο 40-40, για να προηγηθεί με 6-5 και να σερβίρει επιτυχημένα για το 7-5.

Μετά απ' αυτό δεν έχασε άλλο game η νεαρή Τσέχα τενίστρια, η οποία κέρδισε το 3ο σετ με 6-0 και έφτασε στην 24η διαδοχική νίκη της στα τουρνουά της ITF, όπου έχει κερδίσει τα 4 τελευταία τουρνουά που έχει λάβει μέρος!

Για τη Σακελλαρίδη ήταν μια πολύ καλή εβδομάδα στο χωμάτινο τουρνουά της Ιταλίας, όπου ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της κερδίζοντας την Ιταλίδα Federica Bilardo με 6-3, 6-0. Στον 2ο γύρο επιβλήθηκε της Ρωσίδας Polina Leykina με 6-0, 6-0, ενώ στα προημιτελικά κέρδισε την Γαλλίδα Alice Rame με 7-6 (0), 6-4.