Προκρίθηκαν Ματούλα και Κορδολαίμη στην Αττάλεια

Μάρθα Ματούλα
tn team Τετάρτη, 29 Μαρτίου 2023 - 23:53

Μετά από 3 ώρες μάχης, η Μάρθα Ματούλα πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη και πρόκριση για τη φάση των "16" της διοργάνωσης των 15.000 δολαρίων της Αττάλειας. Εκεί θα βρίσκεται και η Ελένη Κορδολαίμη, που έκανε το 4 στα 4 σήμερα στα χωμάτινα γήπεδα του Club Megasaray.

Η Ματούλα, Νο.8 στο ταμπλό του τουρνουά της Αττάλειας, έκανε σήμερα την πρεμιέρα της στο τουρνουά και κατάφερε να επικρατήσει της Ελβετίδας Marie Mettraux μετά από μια μάχη 2 ωρών και 59 λεπτών, με 7-5, 4-6, 7-5.

Μπήκε σε πολλές περιπέτειες η Ελληνίδα τενίστρια, η οποία ανέτρεψε το 2-5 στο 1ο σετ και το κέρδισε με 7-5. Στη συνέχεια προηγήθηκε με 7-5, 3-1, αλλά η Mettraux κέρδισε τα 5 από τα 6 επόμενα games και ισοφάρισε το ματς.

Στο αποφασιστικό 3ο σετ η Ματούλα έχασε ένα προβάδισμα με 5-3 και κινδύνεψε ξανά στο 5-5, 0-30 και στο 5-5, 30-40, ανταπεξήλθε όμως και κέρδισε 7 πόντους στη σειρά, για να κλείσει το σετ με 7-5 και να πάρει τη μεγάλη πρόκριση.

Πιο εύκολα πήρε την πρόκριση η Ελένη Κορδολαίμη, η οποία επιβλήθηκε νωρίτερα της Βουλγάρας Daria Shalamanova με 6-0, 6-3, σε 56 μόλις λεπτά.

Αυτή ήταν η 4η διαδοχική νίκη για την 30χρονη Ελληνίδα παίκτρια, που ξεκίνησε από τα προκριματικά τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά της Αττάλειας.

Αύριο, η Κορδολαίμη θα αντιμετωπίσει την κορυφαία παίκτρια του ταμπλό, την Καζάκα Zhibek Kulambayeva, Νο.446 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA. Η Ματούλα θα παίξει με την Γιαπωνέζα qualifier, Koharu Nimi.