Ήττα για την Παπαμιχαήλ στο 100άρι της Μαδρίτης

Δέσποινα Παπαμιχαήλ
tn team Τρίτη, 16 Μαϊος 2023 - 16:44

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ δεν απέφυγε την ήττα στη δύσκολη αναμέτρησή της με την Mai Hontama, στη διοργάνωση των 100.000 δολαρίων της Μαδρίτης.

Η 30χρονη Ελληνίδα τενίστρια έκανε την πρεμιέρα της σήμερα στο II Open Villa de Madrid, αλλά ηττήθηκε από τη Γιαπωνέζα Hontama, No.183 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA (άλλοτε και Νο.126), με 6-4, 6-1.

Η Παπαμιχαήλ, Νο.157 στον κόσμο, επέστρεψε από το 1-4 στο 1ο σετ και μείωσε σε 3-4 και σε 4-5, ενώ "άγγιξε" το break και την ισοφάριση στο 10ο game, στο 5-4, 15-40.

H Hontama κέρδισε 4 πόντους στη σειρά σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο, πήρε το 1ο σετ με 6-4 και μετά απ' αυτό ο δρόμος για τη νίκη άνοιξε, αφού στο 2ο σετ προηγήθηκε με 2-0 και αργότερα κέρδισε άλλα 4 games στη σειρά, "κλειδώνοντας" την πρόκριση σε 82 λεπτά.

Η Παπαμιχαήλ θα παραμείνει στη Μαδρίτη, καθώς θα παίξει και στο διπλό, μαζί με την άλλη Ελληνίδα που βρίσκεται στην ισπανική πρωτεύουσα, την Ελένη Χριστοφή. Οι δυο Ελληνίδες θα αντιμετωπίσουν αύριο για τον 1ο γύρο την Ισπανίδα Lucia Cortez Llorca και την Ινδή Vasanti Shinde.