Το πάλεψε η Παύλου

tn team Τετάρτη, 16 Αυγούστου 2023 - 18:52

Η Δήμητρα Παύλου πάλεψε απέναντι στην Cristina Dinu, Νο.2 στο ταμπλό στο 25άρι του Vrnjacka Banja της Σερβίας, αλλά δεν απέφυγε την ήττα και έμεινε εκτός συνέχειας στο τoυρνουά της ITF.

Ήταν μια καλή προσπάθεια για τη 19χρονη Ελληνίδα τενίστρια, που ειδικά στο 1ο σετ ήταν πολύ κοντά με την 30χρονη Ρουμάνα, Νο.2 στο ταμπλό και Νο.269 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA.

Μετά από 1 ώρα και 56 λεπτά, η Dinu πήρε τη νίκη με 7-6 (2), 6-3 και προκρίθηκε στη φάση των "16" της χωμάτινης διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων της Σερβίας.

Στο 1ο σετ η Παύλου, η οποία βρίσκεται στο Νο.471 του κόσμου, έχασε ένα προβάδισμα με 5-3 και αργότερα με 6-5, κάτι που πλήρωσε, αφού τελικά το έχασε στο tie-break. Στο 2ο σετ η Dinu πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα με 2-0, αλλά η Παύλου την ισοφάρισε σε 2-2. Τελικά η Ρουμάνα έκανε νέο break για το 5-3 και δεν κοίταξε πίσω της μετά απ' αυτό, "κλειδώνοντας" την πρόκριση στο 9ο game, σε κάτι λιγότερο από 2 ώρες.