Ολοκληρώθηκε το 25άρι UTR στη Θεσσαλονίκη - στην 5η θέση η Μτσεντλίτζε

tn team Κυριακή, 15 Σεπτεμβρίου 2024 - 21:35

Ολοκληρώθηκε σήμερα στα γήπεδα του Ο.Α. Θεσσαλονίκης το δυνατό τουρνουά 25.000 δολαρίων του UTR Pro Tennis Tour, με την Ελένη Μτσεντλίτζε να καταλαμβάνει την 5η θέση του τουρνουά. Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Oleksandra Oliynykova.

H 23χρονη τενίστρια από την Ουκρανία, Νο.316 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, επικράτησε στον πολύ υψηλού επιπέδου τελικού της Ρουμάνας Andreea Amalia Rosca με 7-5, 6-4 και κατέκτησε τον τίτλο και το έπαθλο των 3.600 δολαρίων.

Την 3η θέση μοιράστηκαν η Αμερικανίδα Amy Zhu και η Βουλγάρα Julia Terziyska, με την Ελένη Μτσεντλίτζε να παίρνει την 5η θέση. Η αθλήτρια του Α.Ο.Α. Σταυρούπολης "Ίφιτος" έκανε πολύ καλό τουρνουά και το ολοκλήρωσε με νίκη επί της Δανής Mille Johanna Moerk με 7-5, 2-6, 6-4.

Την 9η θέση πήρε η Κατερίνα Ουσταμπασίδου και τη 10η η Αλεξάνδρα Παναγιωτίδου. Οι δυο τους αμφότερες κέρδισαν χθες στα παιχνίδια των θέσεων 9-12, αλλά σήμερα η Παναγιωτίδου αποσύρθηκε από το παιχνίδι της 9ης θέσης. Τέλος, στην 15η θέση τερμάτισε η Στυλιανή Ρουσσοπούλου.