Πρωταθλητής ο Χρυσοχός στο Ιλινόι

tennisnews team Δευτέρα, 12 Αυγούστου 2019 - 6:52

Ο Πέτρος Χρυσοχός κέρδισε έναν συναρπαστικό τελικό με τον Nathan Ponwith και αναδείχθηκε πρωταθλητής στο τουρνουά των 25.000 δολαρίων του Edwardsville, στο Ιλινόι των Ηνωμένων Πολιτειών.

Ο 23χρονος Κύπριος πρωταθλητής, κέρδισε στον τελικό του Edwardsville Futures τον Ponwith με 6-4, 2-6, 7-5 και κατέκτησε έναν από τους σημαντικότερους τίτλους της καριέρας του.

Και οι 5 νίκες που πέτυχε ο Χρυσοχός την περασμένη εβδομάδα στο Edwardsville ήταν δύσκολες και ήταν απέναντι σε Αμερικανούς παίκτες. Στον 1ο γύρο κέρδισε τον Alfredo Perez με 6-3, 3-6, 6-3. Στον 2ο γύρο επικράτησε του Nicolas Moreno De Alboran με 7-6 (5), 7-6 (4), στα προημιτελικά τον Felix Corwin με 1-6, 6-4, 6-3 και στα ημιτελικά τον Ezekiel Clark τον 3-6, 6-4, 6-3.

Αυτός ήταν ο 2ος τίτλος σε διοργάνωση 25.000 δολαρίων της ITF για τον Χρυσοχό, που είχε κερδίσει επίσης το Futures των 25.000 δολαρίων που φιλοξενείται στο πανεπιστήμιο που αποφοίτησε, το Wake Forest University, τον περσινό Ιούνιο. Συνολικά έχει κατακτήσει 5 τίτλους στα μονά, σε Futures διοργανώσεις της ITF.