Πιο κοντά στην υπεράσπιση ο Monfils (vid)

Gael Monfils
Gael Monfils © tennisnews.gr
tennisnews team Σάββατο, 15 Φεβρουαρίου 2020 - 0:56

O Gael Monfils απέκλεισε και τον Daniel Evans με 2-0 σετ, για να κάνει ακόμα ένα βήμα προς την υπεράσπιση του τίτλου του στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας. Στα ημιτελικά προκρίθηκε και ο Felix Auger-Aliassime. Δείτε τα αποτελέσματα των προημιτελικών.

Ο Monfils πέτυχε 8 άσους και επιβλήθηκε του Evans με 7-6 (5), 6-2 σε κάτι λιγότερο από 2 ώρες, για να μπει στους ημιτελικούς του Rotterdam Open, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στην υπεράσπιση του "θρόνου" του στο τουρνουά του Ρότερνταμ.

Ο Evans έκανε το πρώτο break της αναμέτρησης και μάλιστα σε αρκετά κρίσιμο σημείο, στο 9ο game, για να προηγηθεί με 5-4 στο 1ο σετ. Είχε την ευκαιρία να το κερδίσει στο σερβίς του ο Βρετανός, αλλά ο Monfils κέρδισε 8 πόντους στη σειρά και βρέθηκε ξανά μπροστά, με 6-5.

Στο tie-break ο Γάλλος επικράτησε με 4-5, κερδίζοντας τους 3 τελευταίους πόντους του 1ου σετ, ενώ άνοιξε το 2ο σετ με διαδοχικά break, για να προηγηθεί με 4-0 και να "καθαρίσει" τον αγώνα. Είχε 2 match point για το 6-1 στο 7ο game, αλλά τελικά ολοκλήρωσε την αποστολή του στο σερβίς του στο 8ο game, έπειτα από 1 ώρα και 52 λεπτά συνολικού αγώνα.

Στα ημιτελικά ο Monfils θα αντιμετωπίσει τον Filip Krajinovic, που έκανε ακόμα ένα πολύ καλό ματς και επικράτησε του Andrey Rublev με 7-6 (2), 6-4, μόλις στη 2η φετινή ήττα του Ρώσου σε 15 αναμετρήσεις.

Στον άλλον ημιτελικό, ο Felix Auger-Aliassime θα αντιμετωπίσει τον Pablo Carreno Busta. Ο 19χρονος Καναδός κέρδισε τον Aljaz Bedene με 6-4, 7-6 (6), ενώ ο Carreno Busta έκαμψε πολύ δύσκολα την αντίσταση του 18χρονου Jannik Sinner, με 7-5, 3-6, 7-6 (6), σώζοντας και διπλό match point στο tie-break.