Νικητής στο New York Open o Edmund (vid)

tennisnews team Δευτέρα, 17 Φεβρουαρίου 2020 - 7:24

O Kyle Edmund επικράτησε με 2-0 σετ του Andreas Seppi, αναδείχθηκε πρωταθλητής στο New York Open και κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο από τον Οκτώβριο του 2018.

Ο Edmund έκανε ένα πολύ καλό αγώνα στον τελικό του New York Open και νίκησε τον Seppi με 7-5, 6-1, έπειτα από 1 ώρα και 21 λεπτά.

Ο 25χρονος Βρετανός πέτυχε 11 άσους, κέρδισε τους 31 από τους 33 πόντους στα πρώτα του σερβίς και τους 9 από τους 15 στα δεύτερα, ενώ δεν απειλήθηκε με break point καθόλη τη διάρκεια του τελικού.

Ο Seppi κατάφερε να μείνει στον τελικό έως και το 10ο game, καθώς κρατούσε το σερβίς του μέχρι τότε, αλλά ο Edmund από το 5-5 και έπειτα κέρδισε τα 8 από τα 9 τελευταία games του τουρνουά και κατέκτησε τον 2ο τίτλο της καριέρας του.

Ο πρώτος ήταν τον Οκτώβριο του 2018, όταν είχε κερδίσει και πάλι σε indoor διοργάνωση, το European Open στην Αμβέρσα. Συνολικά έχει παίξει σε 3 τελικούς, όλους σε διοργανώσεις ATP 250. Ο πρώτος τελικός του ήταν τον Απρίλιο του 2018 στο Μαρακές, όπου είχε ηττηθεί από τον Pablo Andujar.

O Edmund κέρδισε 17 θέσεις σήμερα και από το Νο.62 σκαρφάλωσε στο Νο.45, επιστρέφοντας στο Top 50. Ο Seppi, ο οποίος αγωνίστηκε για 10η φορά σε τελικό (3-7 νίκες), κέρδισε 18 θέσεις και ανέβηκε στο Νο.80 του κόσμου.