Ήττα από το Νο.160 του κόσμου για Rune

Holger Rune
Holger Rune © Peter Staples/ATP Tour
tn team Τετάρτη, 19 Ιουλίου 2023 - 20:36

O Holger Rune γνώρισε την ήττα από το Νο.160 της παγκόσμιας κατάταξης, Lucas Riedi, για την πρεμιέρα του στο Hopman Cup.

Μια μεγάλη έκπληξη πραγματοποίησε για το Hopman Cup στη Νίκαια της Γαλλίας ο Ελβετός Lucas Riedi, Νο.160 στην παγκόσμια κατάταξη, που κέρδισε τον Holger Rune, Νο.6 στον κόσμο, με 6-4, 6-3.

Ο Riedi έσωσε break point στο 1ο κιόλας game, αλλά μετά απ' αυτό δεν απειλήθηκε ξανά στο σερβίς του και "έσπασε" το σερβίς του νεαρού Δανού στο 10ο game, για να κατακτήσει το 1ο σετ με 6-4.

Στο 2ο σετ ο Riedi δεν απειλήθηκε καν με break point, ενώ είχε 2 χαμένες ευκαιρίες στο 1-2, 15-40 και τελικά "έσπασε" το σερβίς του Rune στο 8ο game (5-3), για να ολοκληρώσει τον θρίαμβό του με love service game.

Με τη μεγάλη νίκη του Riedi, η Ελβετία ισοφάρισε το tie με τη Δανία σε 1-1, καθώς νωρίτερα η Clara Tauson είχε κερδίσει τη Celine Naef με 6-2, 6-3.