Εκτός Dimitrov και Berrettini (vids)

Tommy Paul
Tommy Paul
tennisnews team Τετάρτη, 22 Ιανουαρίου 2020 - 10:44

O Grigor Dimitrov επέστρεψε από το 0-2 σετ, προηγήθηκε με break στο 5ο σετ, στο τέλος όμως ηττήθηκε από τον Tommy Paul και αποχαιρέτησε ακόμα ένα Grand Slam πολύ νωρίς. Στα 5 σετ "λύγισε" και ο Matteo Berrettini, που έγινε ο πρώτος από το Top 10 που ηττήθηκε στη Μελβούρνη.

Ενώ έδειχνε ικανός για τη μεγάλη ανατροπή, ο Dimitrov τελικά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει αυτό που ξεκίνησε να κάνει και γνώρισε την ήττα από τον Paul με 6-4, 7-6 (6), 3-6, 6-7 (3), 7-6 (3), για να αποχαιρετήσει το Australian Open από τον 2ο γύρο.

Αν και είχε 8 περισσότερους winners από τον αντίπαλό του (68-60) και 3 κερδισμένους πόντους περισσότερους συνολικά στο ματς (203-200), ο Dimitrov δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη, μετά απ' αυτή την εξαντλητική μάχη που έφτασε σε διάρκεια τις 4 ώρες και τα 19 λεπτά.

O Βούλγαρος τενίστας όχι μόνο έχασε τα πρώτα 2 σετ, αλλά χρειάστηκε να σβήσει 2 break point στα μέσα του 3ου σετ, για να αποφύγει μια straight sets ήττα. Μετά από ένα μεγάλο game σε διάρκεια απέφυγε το 2-4 και ισοφάρισε σε 3-3, για να κάνει στη συνέχεια δυο συνεχόμενα break και να κατακτήσει τελικά το 3ο σετ με 6-3.

Στο 4ο σετ πάλι είχε στιγμές που απειλήθηκε, καθώς ήταν πίσω με break στο 0-1, αλλά ισοφάρισε στο επόμενο game. Στο 9ο game έσβησε 3 break point για να υπερασπιστεί το σερβίς του και να προηγηθεί με 5-4, για να κερδίσει και αυτό το σετ στο tie-break, με 7-3.

Ο Dimitrov έδειχνε να έχει το momentum και τον έλεγχο του αγώνα. Προηγήθηκε 2 φορές με break στο αποφασιστικό 5ο σετ, πρώτα κάνοντας το 3-2 και αργότερα για το 4-3. Τη δεύτερη φορά κατάφερε να κρατήσει και το επόμενο service game του και να φτάσει στο 5-3, αλλά ούτε αυτό έφτανε για να του δώσει τη νίκη. Ο Paul αντεπιτέθηκε, έκανε το break back ξανά, για να ισοφαρίσει σε 5-5 και τελικά το σετ και η νίκη κρίθηκε σε tie-break 10 πόντων. Εκεί ο Dimitrov έδειχνε πιεσμένος, έκανε πολλά λαθη και ο Αμερικανός κέρδισε τους 10 από τους 13 πόντους που παίχτηκαν.

Για πρώτη φορά θα είναι σε 3ο γύρο Grand Slam διοργάνωσης ο 22χρονος Paul, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον Marton Fucsovics. Μετά τον Denis Shapovalov, o Ούγγρος απέκλεισε και τον Jannik Sinner, κάνοντας ένα πολύ καλό παιχνίδι στο οποίο επιβλήθηκε με 6-4, 6-4, 6-3.

Με παρόμοιο τρόπο με τον Dimitrov έχασε και ο Matteo Berrettini, που έγινε ο πρώτος Top 10 τενίστας που αποχώρησε από το τουρνουά. Ο Ιταλός, Νο.8 στο ταμπλό, επέστρεψε από το 0-2 και ισοφάρισε σε 2-2 σετ, αλλά στο τελευταίο game πριν το tie-break στο 5ο σετ υπέστη break και έτσι ηττήθηκε από τον Tennys Sandgren, με 7-6 (7), 6-4, 4-6, 2-6, 7-5.

Στα 5 σετ οδηγήθηκε και η αναμέτρηση του Marin Cilic με τον Benoit Paire, στην οποία ο Κροάτης κατάφερε να επικρατήσει στο tie-break του 5ου σετ, με 6-2, 6-7 (6), 3-6, 6-1, 7-6 (3), έπειτα από 3 ώρες και 33 λεπτά παιχνιδιού.