ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ! (vids)

Novak Djokovic
tennisnews team Πέμπτη, 30 Ιανουαρίου 2020 - 12:56

Ο Novak Djokovic κέρδισε και τον Roger Federer με 3-0 σετ και πήρε με εμφατικό τρόπο το πρώτο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Australian Open, όπου θα διεκδικήσει τον 8ο τίτλο του στη Μελβούρνη και 17ο σε Grand Slam διοργάνωση.

Μετά τη μεγάλη ανατροπή που έκανε στο 1ο σετ, ο Novak Djokovic "καθάρισε" τον ημιτελικό με τον Roger Federer, επικρατώντας εύκολα του Ελβετού με 7-6 (1), 6-4, 6-3, σε 2 ώρες και 18 λεπτά αγώνα.

Ο Nole, ο οποίος βελτίωσε το ρεκόρ του σε ημιτελικούς στο Australian Open σε 8-0 νίκες, είχε 31 winners και 18 αβίαστα λάθη στον αγώνα, ενώ πέτυχε και 11 άσους. Αυτή ήταν η 27η νίκη που πέτυχε, στην 50ή συνάντησή του με τον Federer (27-23).

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Federer έβγαζε winners από παντού και ο Djokovic έκανε αρκετά λάθη. Προηγήθηκε νωρίς με break ο Ελβετός (2-0) και παρά την άμεση απάντηση του Σέρβου (2-1), έκανε και δεύτερο break, κερδίζοντας τα 4 από τα 5 πρώτα games του ημιτελικού (4-1).

Λίγο έλειψε να κάνει και το double break o Roger, "αγγίζοντας" ουσιαστικά την κατάκτηση του 1ου σετ, όταν ήταν μπροστά με τριπλό break point στο 4-1, 40-0. Ο Nole έμεινε όρθιος και κατάφερε να επιστρέψει από το 1-4, 0-40 και αργότερα από το 2-5, για να φέρει την ισορροπία στο 5-5!

Ήταν πια ξεκάθαρο πως ο Federer δεν είχε το πάνω χέρι στο σετ και έσβησε μάλιστα διπλό break point για να αποφύγει το νέο break και να προηγηθεί με 6-5. Ο Djokovic έστειλε το σετ στο tie-break λίγο αργότερα και εκεί έχασε μόνο έναν πόντο, για να επιβληθεί με 7-1.

Στα επόμενα 2 σετ ο Djokovic δεν απειλήθηκε με break point και "έσπασε" από μια φορά σε κάθε σετ το σερβίς του Ελβετού. Στο 2ο σετ έκανε το break στο 10ο game για το 6-4, έχοντας χάσει νωρίτερα άλλες 3 ευκαιρίες για break, ενώ στο 3ο σετ το break ήρθε νωρίτερα, στο 6ο game, για το 4-2 του Σέρβου. Επίσης ο υπερασπιστής του τίτλου είχε 21 winners και μόλις 7 αβίαστα λάθη σε αυτά τα 2 σετ!

Αυτή ήταν η 74η νίκη του Djokovic στη Μελβούρνη (74-8), όπου μετράει πλέον 13 διαδοχικές επικρατήσεις. Επίσης παρέμεινε αήττητος στη φετινή χρονιά, στην οποία έχει 12 νίκες (12-0).

Προκρίθηκε για 8η φορά στον τελικό του Australian Open - όπου δεν έχει ηττηθεί ποτέ - και θα διεκδικήσει την Κυριακή (10:30GR, Eurosport 1) τον 8ο τίτλο του στο αυστραλιανό major και τον 17ο σε Grand Slam.

Για 26η φορά προκρίθηκε σε έναν Grand Slam τελικό, έχοντας το 3ο καλύτερο ρεκόρ όλων των εποχών, πίσω από τους 31 τελικούς του Federer και τους 27 τελικούς του Rafael Nadal.

Συνολικά θα αγωνιστεί σε τελικό για 112η φορά στην καριέρα του και θα διεκδικήσει τον 78ο τίτλο του (77-34). Αν τα καταφέρει, θα επιστρέψει και στο Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης, ρίχνοντας ξανά τον Nadal στη 2η θέση.

Στον δεύτερο ημιτελικό του Australian Open, o Alexander Zverev θα αντιμετωπίσει τον Dominic Thiem, στις 10:30 το πρωί (ώρα Ελλάδας) της Παρασκευής.