Συντριπτικός Medvedev, εκτός ο Musetti (vids)

tn team Δευτέρα, 16 Ιανουαρίου 2023 - 14:50

O Daniil Medvedev συνέτριψε τον Marcos Giron με 3-0 σετ μέσα σε 96 λεπτά και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τον 2ο γύρο του Australian Open. Πρόωρο αποκλεισμό γνώρισε ο Lorenzo Musetti.

O Medvedev έχασε μόλις 3 games από τον Giron στην πρεμιέρα του στο Australian Open, συντρίβοντας τον Αμερικανό με 6-0, 6-1, 6-2, για να πάρει την πρόκριση για τον 2ο γύρο σε 96 μόλις λεπτά.

Ο φιναλίστ των δυο τελευταίων ετών στη Μελβούρνη ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 άσους και 29 winners, ενώ έκανε 23 αβίαστα λάθη, έχοντας έναν εξαιρετικό απολογισμό στο παιχνίδι του. Αντίθετα, ο Giron είχε μόλις 7 winners και σταμάτησε στα 33 αβίαστα λάθη, έχοντας 10 περισσότερα από τον αντίπαλό του.

Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία ο Medvedev, ο οποίος έσβησε και τα 6 break points που αντιμετώπισε και "έσπασε" το σερβίς του Αμερικανού 7 φορές, 3 στο 1ο σετ και από 2 σε 2ο και 3ο, αξιοποιώντας τα 7 από τα 13 break points του. Κέρδισε 91 πόντους συνολικά στο ματς ο Medvedev, 40 περισσότερους από τον Giron (51)!

Στον 2ο γύρο του Australian Open, o Medvedev θα αντιμετωπίσει τον John Millman, που νωρίτερα πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη επί του Marc-Andrea Huesler με 6-7 (8), 7-5, 6-7 (2), 6-2, 6-3. Αυτή θα είναι η 1η φορά που θα αναμετρηθούν Medvedev και Millman στο tour.

Πολύ δύσκολο έργο είχε ο Felix Auger-Aliassime, ο οποίος ωστόσο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Vasek Pospisil, επικρατώντας με 1-6, 7-6 (2), 7-6 (3), 6-3. Στον 2ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Alex Molcan, που απέκλεισε τον Stan Wawrinka στα 5 σετ, με 6-7 (3), 6-3, 1-6, 7-6 (2), 6-4.

Ο Jiri Lehecka έβγαλε νοκ άουτ τον Borna Coric με μια εντυπωσιακή νίκη με 6-3, 6-3, 6-3, ενώ εκτός έμεινε και ο Lorenzo Musetti, που επέστρεψε από 2 σετ πίσω αλλά τελικά δεν απέφυγε την ήττα από τον Lloyd Harris, με 6-4, 6-4, 6-7 (0), 2-6, 7-6 (10-4).

Δύσκολα πήρε την πρόκριση ο Frances Tiafoe, που κέρδισε τον Daniel Altmaier με 6-3, 6-3, 6-7 (5), 7-6 (6), ενώ ο Sebastian Korda επιβλήθηκε του Cristian Garin με 6-4, 1-6, 6-3, 6-2. Τέσσερα σετ χρειάστηκε και ο Denis Shapovalov, που κέρδισε τον Dusan Lajovic με 6-4, 4-6, 6-4, 6-1, ενώ καθαρές νίκες πέτυχαν οι Jannik Sinner και Cameron Norrie, εις βάρος των Kyle Edmund (6-4, 6-0, 6-2) και Luca Van Assche (7-6, 6-0, 6-3) αντίστοιχα.