Βιαστικός ο Στέφανος για 3ο γύρο! (vids)

tennisnews team Τετάρτη, 18 Ιανουαρίου 2023 - 13:53

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνέτριψε τον Rinky Hijikata με 3-0 σετ σε 92 μόλις λεπτά και πήρε πολύ γρήγορα την πρόκριση για τον 3ο γύρο του Australian Open.

Ούτε σήμερα αντιμετώπισε προβλήματα ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος κέρδισε πολύ εύκολα τον Rinky Hijikata με 6-3, 6-0, 6-2 και πήρε μέσα σε 1 ώρα και 32 λεπτά την πρόκριση για τους "32" καλύτερους του Australian Open.

O Τσιτσιπάς θα είναι για 5η διαδοχική χρονιά στον 3ο γύρο του Australian Open, όπου ήταν ημιφιναλίστ τις 3 από τις 4 προηγούμενες, το 2019, το 2021 και το 2022.

Έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση ο Στέφανος, ο οποίος είχε απολογισμό 30 winners και 17 αβίαστα λάθη, ενώ έσβησε και τα 5 break points που αντιμετώπισε στο ματς, με αποτέλεσμα να μην επιτρέψει στον αντίπαλό του να φτάσει σε break.

Αντίθετα ο ίδιος αξιοποίησε τις 6 από τις 9 ευκαιρίες που είχε, για να κάνει ένα break στο 1ο σετ, 3 στο επιβλητικό 2ο σετ, στο οποίο δεν έχασε ούτε game, καθώς και άλλα 2 στο 3ο σετ, στο οποίο ήταν πίσω με 1-2, 15-40, αλλά κατόρθωσε να κερδίσει 5 games στη σειρά και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του.

Παραμένοντας αήττητος στη φετινή σεζόν, ο Τσιτσιπάς βελτίωσε το ρεκόρ του στο 6-0 για το 2023, ενώ έφτασε τις 45 νίκες στην καριέρα του σε Grand Slam διοργανώσεις (45-21).

Στον 3ο γύρο της Μελβούρνης, ο Στεφ θα αντιμετωπίσει σίγουρα παίκτη από την Ολλανδία, είτε το Νο.32 του ταμπλό, Botic Van De Zandschulp, είτε τον Tallon Griekspoor.