Στα 5 σετ Zverev και Ruud (vids)

tn team Πέμπτη, 18 Ιανουαρίου 2024 - 9:36

Πολύ δύσκολα μπήκαν στον 3ο γύρο του Australian Open οι Alexander Zverev και Casper Ruud, που αμφότεροι χρειάστηκαν 5ο σετ για να φτάσουν στη νίκη.

Ο Zverev βρέθηκε μάλιστα πίσω με σετ, πριν τελικά κερδίσει τον Lukas Klein, Νο.163 στην παγκόσμια κατάταξη, με 7-5, 3-6, 4-6, 7-6 (5), 7-6 (10-7), σε έναν πολύ γεμάτο και αμφίρροπο αγώνα, που ξεπέρασε τις 4,5 ώρες σε διάρκεια.

Στο 4ο σετ ο Zverev βρέθηκε αντιμέτωπος με τον πρόωρο αποκλεισμό, καθώς χρειάστηκε να σβήσει break point στο 4-4, 30-40, για να αποφύγει μια πολύ δύσκολη κατάσταση. Αργότερα ήταν πίσω και με 1-3 στο tie-break, όπου κατάφερε να κερδίσει τους 6 από τους 8 τελευταίους πόντους και να το κατακτήσει με 7-5, αλλάζοντας την κατάσταση.

Στο 5ο σετ προηγήθηκε με 3-1, αλλά τα προβλήματά του δεν τελείωσαν εκεί, καθώς ο Σλοβάκος qualifier έκανε το break back και τον ανάγκασε άλλες 2 φορές να σερβίρει για την παραμονή του στο τουρνουά, στο 4-5 και στο 5-6.

Ο Γερμανός ανταπεξήλθε και στο καθοριστικό tie-break 10 πόντων, που μέχρι το 7-7 πήγαινε πόντο-πόντο, κατάφερε να επικρατήσει με 10-7 και να βάλει τέλος στον αγώνα μετά από 4 ώρες και 31 λεπτά.

Στον 3ο γύρο του Australian Open, ο Zverev θα αντιμετωπίσει τον Aμερικανό Alex Michelsen, που έκανε την έκπληξη κερδίζοντας το Νο.32 του ταμπλό, Jiri Lehecka, με 4-6, 6-3, 6-4, 6-4.

Στον 3ο γύρο μπήκε εξίσου δύσκολα και ο Casper Ruud, ο οποίος μπορεί να μην βρέθηκε πίσω με σετ αλλά χρειάστηκε επίσης tie-break στο 5ο σετ για να κάμψει την αντίσταση του Max Purcell, με 6-3, 6-7 (5), 6-3, 3-6, 7-6 (10-7).

Επόμενος αντίπαλος για τον Ruud θα είναι ο Cameron Norrie, που κατόρθωσε να ανατρέψει το εις βάρος του 0-2 σετ απέναντι στον qualifier Giulio Zeppieri, για να επικρατήσει με 3-6, 6-7 (4), 6-2, 6-4, 6-4.

Ακόμα ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες του 5ου σετ ήταν αυτό ανάμεσα στον Miomir Kecmanovic και τον Jan-Lennard Struff, με τον Σέρβο να παίρνει στο τέλος τη νίκη με 6-4, 1-6, 7-6 (5), 1-6, 7-6 (11-9), καταφέρνοντας να σβήσει και 2 match points στο 5ο σετ.

Στον 3ο γύρο ο Kecmanovic θα αντιμετωπίσει τον Tommy Paul, που επικράτησε του Jack Draper με 6-2, 3-6, 6-3, 7-5.