Η Gauff σημαιοφόρος των ΗΠΑ στην τελετή έναρξης! (vid)
![Η Gauff σημαιοφόρος των ΗΠΑ στην τελετή έναρξης! (vid) Η Gauff σημαιοφόρος των ΗΠΑ στην τελετή έναρξης! (vid)](/media/k2/items/cache/d0cab27e5f3cee8238b74c7d0ffc1d21_XL.jpg)
Η πρωταθλήτρια του US Open και μόλις 20 ετών Coco Gauff, θα είναι η σημαιοφόρος της τεράστιας αποστολής των Ηνωμένων Πολιτειών στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων, πλάι σε έναν θρύλο, τον LeBron James.
Με μια πολύ μεγάλη διάκριση τιμήθηκε η Coco Gauff, η οποία θα είναι η σημαιοφόρος των Ηνωμένων Πολιτειών στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.
Η Gauff είναι μόλις 20 ετών, αυτό θα είναι το ντεμπούτο της σε Ολυμπιακούς Αγώνες, ωστόσο είναι μια από τις σημαντικότερες αθλήτριες που θα παρελάσουν μεθαύριο στην τελετή έναρξης, καθώς βρίσκεται στο Νο.2 της παγκόσμιας κατάταξης και το περσινό καλοκαίρι κατέκτησε το US Open.
Θα είναι η πρώτη εκπρόσωπος από το τένις (άνδρας ή γυναίκα), που θα κουβαλήσει την αμερικανική σημαία σε Ολυμπιακούς Αγώνες, καθώς και η νεότερη Αμερικανίδα στην ιστορία!
Coco continues to make history. ??
— Team USA (@TeamUSA) July 24, 2024
Grand Slam champion @CocoGauff will carry the flag for Team USA as our women's flag bearer at the Opening Ceremony!#ParisOlympics pic.twitter.com/SoYJsUKUkn
Πλάι της θα είναι ένας ζωντανός θρύλος, ο μεγάλος LeBron James, που στα 39 του χρόνια παραμένει ο κορυφαίος της ομάδας μπάσκετ των ΗΠΑ. Ο LeBron είναι 4 φορές πρωταθλητής στο NBA και MVP τελικών, 20 φορές All-Star και 2 φορές χρυσός Ολυμπιονίκης.
Your Team USA Opening Ceremony flag bearers. ??@KingJames ? @CocoGauff #ParisOlympics pic.twitter.com/g642t3Si2S
— Team USA (@TeamUSA) July 24, 2024
Η στιγμή που η Gauff έμαθε πως θα είναι η σημαιοφόρος:
Opening Ceremony Flag Bearer @CocoGauff. ??
— Team USA (@TeamUSA) July 24, 2024
The moment Coco got the news from her teammate @chris_eubanks96… ?#ParisOlympics pic.twitter.com/yjIWPjm6J1
Ακολουθήστε το tennisnews.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από το Τένις στην Ελλάδα.