"Εγκαινίασε" την οροφή ο Sinner! (vid)

Jannik Sinner
Jannik Sinner Corinne Dubreuil/FFT
tennisnews team Κυριακή, 27 Σεπτεμβρίου 2020 - 17:52

O Jannik Sinner "εγκαινίασε" την οροφή του Philippe Chatrie, πραγματοποιώντας μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο ντεμπούτο του στο Roland Garros, την οποία συνδύασε με straight sets νίκη επί του Νο.11 του ταμπλό, David Goffin!

Με μια φανταστική εμφάνιση συνδύασε το ντεμπούτο του στο Roland Garros o 19χρονος Jannik Sinner, ο οποίος επιβλήθηκε του David Goffin με 7-5, 6-0, 6-3 και πήρε την πρόκριση για τον 2ο γύρο σε κάτι λιγότερο από 2 ώρες.

Ο νεαρός Ιταλός, ο οποίος είχε 23 winners και 27 αβίαστα λάθη, 16 λιγότερα από τον αντίπαλό του (43), απώλεσε 2 φορές προβάδισμα με break στο 1ο σετ, αλλά έκανε και 3ο break στο 12ο game, για να το κατακτήσει με 7-5.

Στο υπόλοιπο παιχνίδι έχασε μόλις 3 games από τον έμπειρο Βέλγο, κάνοντας ένα πολύ εντυπωσιακό σερί 12 κερδισμένων games στη σειρά, από το 5-5 του 1ου σετ μέχρι το 3-0 του 3ου σετ! Χωρίς να χάσει ξανά τον έλεγχο και αυτό το προβάδισμα ασφαλείας που εξασφάλισε, ο νεαρός "σφράγισε" τη νίκη του στο 9ο game του 3ου σετ, για να κλείσει σε 1 ώρα και 59 λεπτά τον πρώτο αγώνα που έγινε κάτω από την κλειστή οροφή του Philippe Chatrie.

Στον 2ο γύρο του Roland Garros, o Sinner θα αντιμετωπίσει τον προερχόμενο από τα προκριματικά Benjamin Bonzi, που κέρδισε τον Emil Ruusuvuori με 6-2, 6-4, 4-6, 6-4.

Στον 2ο γύρο μπήκαν και οι Kei Nishikori και John Isner. O πρώτος κέρδισε τον Daniel Evans στο πρώτο παιχνίδι της διοργάνωσης που πήγε σε 5ο σετ, με 1-6, 6-1, 7-6 (3), 1-6, 6-4, ενώ ο Isner επιβλήθηκε του Elliot Benchetrit με 6-4, 6-1, 6-3.

Ο Nishikori θα αντιμετωπίσει τον Stefano Travaglia, που επιβλήθηκε του Pablo Andujar με 6-3, 6-4, 6-4, ενώ ο Isner θα παίξει στον 2ο γύρο με τον Sebastian Korda, που κέρδισε τον Andreas Seppi με 6-2, 4-6, 6-3, 6-3. Τέλος, ο Marco Cecchinato ήρθε από τα προκριματικά και απέκλεισε το Νο.25 του ταμπλό, Alex De Minaur, με 7-6 (9), 6-4, 6-0, ενώ ο Taylor Fritz απώλεσε προβάδισμα με 2 σετ, αλλά έκαμψε τελικά την αντίσταση του Tomas Machac με 7-5, 7-6 (2), 1-6, 2-6, 6-3.