7η συνεχόμενη νίκη για τον Rublev (vid)

Andrey Rublev
Andrey Rublev © Eurosport
tennisnews team Πέμπτη, 01 Οκτωβρίου 2020 - 22:02

O Andrey Rublev έχασε ένα σετ από τον Alejandro Davidovich Fokina, αλλά έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο του σερί και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Roland Garros. Νίκη στα 4 σετ και για τον Matteo Berrettini.

Ο Rublev, ο οποίος πριν λίγες μέρες κατέκτησε τον σημαντικότερο τίτλο της καριέρας του στο Αμβούργο, συνεχίζει το νικηφόρο του σερί καθώς επικράτησε του Davidovich Fokina με 7-5, 6-1, 3-6, 6-1, σε κάτι περισσότερο από 2 ώρες αγώνα.

Με 39 winners και 33 αβίαστα λάθη ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Rublev, ο οποίος κατάφερε να "γυρίσει" το 1ο σετ από το 3-5 και να το κερδίσει με 7-5. Στο 2ο σετ κέρδισε 5 διαδοχικά games o Ρώσος και το κέρδισε με 6-1.

Ο Davidovich Fokina δεν το έβαλε κάτω και αφού έσβησε 2 break points στο 3ο game του 3ου σετ, έκανε εκείνος το break και "ξέφυγε" με 4-1. Οδήγησε το ματς σε 4ο σετ και κέρδισε το πρώτο game με break, o Rublev όμως πέρασε στην επίθεση ξανά και πήρε 6 games στη σειρά, για να βάλει τέλος στο ματς.

Ο Rublev, ο οποίος ανέτρεψε το 0-2 σετ στην πρεμιέρα του ενάντια στον Sam Querrey, έχει παίξει ήδη 9 σετ μέχρι τώρα στο Παρίσι και θα επιχειρήσει να συνεχίσει το νικηφόρο του σερί το Σάββατο, απέναντι στον Kevin Anderson. O Νοτιαφρικανός κέρδισε τον Dusan Lajovic, Νο.22 στο ταμπλό, με 6-2, 6-4, 4-6, 3-6, 6-3.

Στον 3ο γύρο μπήκε και ο Matteo Berrettini, ο οποίος επιβλήθηκε του Lloyd Harris με 6-4, 4-6, 6-2, 6-3. Επόμενος αντίπαλος για τον Ιταλό θα είναι ο Γερμανός Daniel Altmaier, που συνεχίζει το φανταστικό του τουρνουά κερδίζοντας τον Jan-Lennard Struff με 6-3, 7-6 (4), 6-3. O Altmaier ξεκίνησε από τα προκριματικά το τουρνουά και πέτυχε τις πρώτες του νίκες σε κυρίως ταμπλό Grand Slam στην καριέρα του, χωρίς μάλιστα να έχει ακόμα χαμένο σετ.

O Roberto Bautista Agut κέρδισε τα 13 από τα 16 τελευταία games της αναμέτρησής του με τον Attila Balazs, τον οποίο κέρδισε με 6-3, 6-1, 6-2. Στον 3ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον συμπατριώτη του, Pablo Carreno Busta, που επιβλήθηκε του Guido Pella με 6-3, 6-2, 6-1.

Τέλος, ο Karen Khachanov πέτυχε μια πολύ δύσκολη νίκη εις βάρος του Jiri Vesely με 6-1, 6-7 (4), 7-6 (7), 7-6 (2) και θα αντιμετωπίσει στη φάση των "32" τον Cristian Garin, που επικράτησε του Marc Polmans με 6-7 (5), 6-2, 7-6 (3), 6-4.