LIVE: Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 6-7 (3), 4-6

tn team Τρίτη, 04 Ιουνίου 2024 - 21:17

Ζωντανή ενημέρωση από τον μεγάλο προημιτελικό του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Carlos Alcaraz στο Roland Garros.

Το ματς:

UPDATE 23:48 Game, set & match, Carlos Alcaraz: Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 6-7 (3), 4-6 Από το 0-30 πήρε 4 πόντους στη σειρά ο Ισπανός, που τελείωσε τον αγώνα.

UPDATE 23:41 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 6-7 (3), 4-5 Κάνει το καθήκον του κρατώντας το σερβίς του ο Τσιτσιπάς και τώρα ο Ισπανός θα σερβίρει για το ματς.

UPDATE 23:38 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 6-7 (3), 3-5 Και τώρα ένα game μακριά από την πρόκριση ο Alcaraz.

UPDATE 23:33 BREAK Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 6-7 (3), 3-4 Δυστυχώς έρχεται ένα "φτηνό" break στο σερβίς του Τσιτσιπά, που ήταν πάνω με 30-0, αλλά έκανε 2 διπλά λάθη μετά απ' αυτό και ο Alcaraz κάνει το 1ο break του 3ου σετ. Μόνο 2 κρατήματα σερβίς μακριά από μια νέα straight sets νίκη επί του Τσιτσιπά ο Ισπανός.

UPDATE 23:29 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 6-7 (3), 3-3 Δεν απειλείται ούτε τώρα το σερβίς του Ισπανού.

UPDATE 23:24 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 6-7 (3), 3-2 Κρατάει με 30 τώρα το σερβίς του ο Στέφανος και συνεχίζουμε χωρίς break στο 3ο σετ.

UPDATE 23:21 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 6-7 (3), 2-2 Ισοφαρίζει ο Alcaraz, που κρατάει με 15.

UPDATE 23:16 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 6-7 (3), 2-1 Mε love service game στο 2-1 ο Τσιτσιπάς.

UPDATE 23:14 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 6-7 (3), 1-1 Προηγήθηκε με 0-1, 15-30 ο Στέφανος, αλλά με 3 πόντους στη σειρά έφτασε στην ισοφάριση ο Alcaraz.

UPDATE 23:09 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 6-7 (3), 1-0 Ο Στέφανος κρατάει το σερβίς του με 30 στο ξεκίνημα του 3ου σετ. Σημαντικό κράτημα, αφού για 1η φορά στο ματς μπαίνει σε ένα σετ χωρίς να υποστεί break o 25χρονος Έλληνας αθλητής.

UPDATE 23:03 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 6-7 (3) Ο Στέφανος πάλεψε το 2ο σετ, αλλά ο Alcaraz ήταν καλύτερος στο tie-break και το κατέκτησε με 7-3. Παράπονα από τον Έλληνα πρωταθλητή για τις "κραυγές" του Ισπανού, που σε ορισμένα σημεία το παράκανε και ακουγόντουσαν μέχρι και την ώρα που ετοιμαζόταν να χτυπήσει εκείνος την μπάλα!

UPDATE 22:55 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 6-6 "Όρθιος" ο Στεφ και tie-break στο 2ο σετ.

UPDATE 22:50 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 5-6 Για 2η φορά θα σερβίρει για την παραμονή του στο σετ ο Στέφανος, ώστε να μπορέσει να το διεκδικήσει στο tie-break.

UPDATE 22:46 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 5-5 Βγαίνει από τη δύσκολη θέση ο Στέφανος, κρατώντας με 30 το σερβίς του για το 5-5.

UPDATE 22:41 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 4-5 Κρατάει το σερβίς του με love ο Ισπανός και θα σερβίρει για την παραμονή του στο 2ο σετ ο Στέφανος.

UPDATE 22:39 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 4-4 Σώζει break point και επιστρέφει για τα καλά ο Στεφ στο σετ, με την πίεση τώρα να βαραίνει τον Ισπανό.

UPDATE 22:32 BREAK Tσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 3-4 Είναι ακόμα εντός στο 2ο σετ ο Στεφ, παίρνει το break πίσω και δείχνει για 1η φορά στο ματς ότι είναι παρών!

UPDATE 22:31 Διπλό break point για τον Στέφανο. Τα πρώτα του break points στον αγώνα.

UPDATE 22:28 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 2-4 Μειώνει ο Τσιτσιπάς, σημαντικό να μην χάσει εντελώς την αυτοσυγκέντρωσή του και να παλέψει μέχρι τέλους.

UPDATE 22:24 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 1-4 Χωρίς να κάνει το καλύτερό του game, κρατάει ξανά σερβίς ο Alcaraz, με τον Τσιτσιπά να δυσκολεύεται πάρα πολύ αυτή τη στιγμή να βρει τις κατάλληλες επιστροφές.

UPDATE 22:20 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 1-3 Κερδίζει το 1ο του game στο 2ο σετ ο Στεφ, όχι εύκολα, αφού το game πέρασε από το 40-40.

UPDATE 22:14 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 0-3 Kρατάει και το σερβίς του για να πάει πολύ γρήγορα στο 3-0 ο Ισπανός, ο οποίος τώρα έχει κερδίσει τα 9 από τα 12 games του αγώνα!

UPDATE 22:12 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 0-2 Σωρεία λαθών τώρα από τον Στέφανο, που έχασε τελείως τη συγκέντρωσή του. "Λες και μου έχουν κάνει βουντού", είπε χαρακτηριστικά ο Έλληνας τενίστας, που έκανε πολλά συνεχόμενα αβίαστα και δώρισε ουσιαστικά το break.

UPDATE 22:08 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6, 0-1 Ανοίγει με hold το 2ο σετ ο Alcaraz.

UPDATE 22:03 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-6 Mε 2ο break σφραγίζει την κατάκτηση του 1ου σετ ο Alcaraz, σε μισή μόλις ώρα.

UPDATE 22:02 Διπλό set point για τον Alcaraz.

UPDATE 21:59 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-5 Ένα game μακριά από το 1ο σετ πλέον ο Ισπανός.

UPDATE 21:56 Τσιτσιπάς - Alcaraz 3-4 Νέο γρήγορο κράτημα σερβίς για τον Στέφανο, που μένει σε κοντινή απόσταση.

UPDATE 21:53 Τσιτσιπάς - Alcaraz 2-4 Κρατάει με 15 τώρα το σερβίς του ο Ισπανός και κάνει το 4-2.

UPDATE 21:48 Τσιτσιπάς - Alcaraz 2-3 Νέο πολύ καλό service-game για τον Έλληνα πρωταθλητή, μειώνει σε 3-2. Ας ελπίσουμε να μην ήταν αρκετή η ζημιά που έγινε στο 1ο game και να βρει ευκαιρίες να επιστρέψει, γιατί φαίνεται να πατάει καλά για την ώρα ο Στεφ.

UPDATE 21:46 Τσιτσιπάς - Alcaraz 1-3 Kρατάει ξανά το σερβίς του ο Ισπανός, χάνει μίνι-ευκαιρία ο Στέφανος από το 15-30 να απειλήσει.

UPDATE 21:41 Τσιτσιπάς - Alcaraz 1-2 Πολύ καλύτερα σερβίς τώρα από τον Στέφανο, που κερδίζει το πρώτο του game στον προημιτελικό.

UPDATE 21:38 Τσιτσιπάς - Alcaraz 0-2 Κάνει γρήγορα και το "hold" o Carlos, πιστοποιώντας ουσιαστικά το break.

UPDATE 21:35 BREAK Τσιτσιπάς - Alcaraz 0-1 Ιδανικό ξεκίνημα για τον Ισπανό, που "σπάει" το σερβίς του Στέφανου στο εναρκτήριο game του αγώνα.

UPDATE 21:29 O Τσιτσιπάς κέρδισε τη ρίψη του νομίσματος και επέλεξε να σερβίρει πρώτος στο ματς.

Αυτή θα είναι η 6η συνάντηση των δυο παικτών, με τον Alcaraz να έχει κερδίσει όλες τις προηγούμενες (5-0). Τελευταία τους συνάντηση ήταν στο ίδιο γήπεδο, ακριβώς για την ίδια φάση του περσινού τουρνουά, με τον Ισπανό να επικρατεί με 3-0 σετ.

Το νικητή του αγώνα περιμένει ήδη στα ημιτελικά ο Jannik Sinner, που θα γίνει και το νέο Νο.1 του κόσμου, αφού κέρδισε προηγουμένως τον Grigor Dimitrov με 3-0 σετ.