Προκρίθηκαν Medvedev και Rublev, εκτός ο Ruud! (vids)

Daniil Medvedev
Daniil Medvedev © Darren Carroll / USTA
tn team Τετάρτη, 01 Σεπτεμβρίου 2021 - 22:55

O Daniil Medvedev ζευγάρωσε με μια άνετη επικράτηση της νίκες του, ο Andrey Rublev χρειάστηκε 4ο σετ, ενώ ο Casper Ruud αποχαιρέτησε από τον 2ο γύρο το US Open.

Μόλις 7 games απώλεσε ο Daniil Medvedev, ο οποίος επιβλήθηκε του Dominik Koepfer με 6-4, 6-1, 6-2 σε 1 ώρα και 48 λεπτά και πήρε με χαρακτηριστική άνεση το εισιτήριο για τον 3ο γύρο του US Open.

Ο φιναλίστ του 2019 πέτυχε 8 άσους και 23 winners, ενώ έκανε μόλις 19 αβίαστα λάθη. Αν και έχασε το σερβίς του τη μοναδική φορά που βρέθηκε αντιμέτωπος με break point σε ολόκληρο το ματς στο 1ο σετ, ο 25χρονος Ρώσος αξιοποίησε τα 6 από τα 16 break points που δημιούργησε και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα σε κανένα σετ.

Στον 3ο γύρο του US Open o Medvedev θα αντιμετωπίσει τον Pablo Andujar, που πήρε μια εντυπωσιακή νίκη επί του Philipp Kohlschreiber με 6-4, 6-3, 6-1.

Στον 3ο γύρο μπήκε και ο Andrey Rublev, ο οποίος τα βρήκε σκούρα για 2 σετ απέναντι στον Pedro Martinez, βρήκε όμως τα πατήματά του από το 3ο σετ κι έπειτα και τελικά κέρδισε τον Ισπανό με 7-6 (2), 6-7 (5), 6-1, 6-1. Ο επόμενος αντίπαλος του Ρώσου θα προκύψει από την αναμέτρηση του Frances Tiafoe με τον Guido Pella.

Ο 18χρονος Carlos Alcaraz προκρίθηκε για 2η φορά στην καριέρα του σε 3ο γύρο Grand Slam διοργάνωσης (μετά το φετινό Roland Garros), χάρη στη νίκη του με 7-6 (6), 4-6, 6-1, 6-4 επί του Arthur Rinderknech. Θα περιμένει την αναμέτρηση του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Adrian Mannarino, για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του.

Πολύ μεγάλη νίκη και για τον Botic Van de Zandschulp, που ξεκίνησε από τα προκριματικά την προσπάθειά του στο US Open και θα βρεθεί στους "32" καλύτερους, μετά την επικράτησή του επί του Νο.8 του ταμπλό, Casper Ruud, με 3-6, 6-4, 6-3, 6-4.

Εκτός συνέχειας και ο Grigor Dimitrov, ο οποίος εγκατέλειψε λόγω ενοχλήσεων στο πόδι ενώ ήταν πίσω με 6-7 (4), 6-7 (4), 0-4 απέναντι στον Alexei Popyrin. O Αυστραλός θα αντιμετωπίσει στον 3ο γύρο τον Daniel Evans, που επικράτησε του Marcos Giron με 6-4, 7-6 (3), 2-6, 6-3.