Στα 4 σετ Murray και Berrettini (vids)

Andy Murray
Andy Murray © USTA
tn team Τετάρτη, 31 Αυγούστου 2022 - 23:17

O Andy Murray και ο Matteo Berrettini βρέθηκαν αμφότεροι πίσω με σετ, αλλά κατάφεραν να ξεπεράσουν τα εμπόδιο των Emilio Nava και Hugo Grenier στα 4 σετ και να προκριθούν στον 3ο γύρο του US Open.

Δεν είχαν εύκολη μέρα Murray και Berrettini, αλλά κατάφεραν να περάσουν τις προκλήσεις που αντιμετώπισαν και να μπουν στους "32" του US Open.

O Murray, που αγωνίστηκε στο Arthur Ashe Stadium, έχασε το 1ο σετ και αντιμετώπισε δυσκολίες και στις αρχές του 2ου, αλλά μόλις έκανε το break κυριάρχησε κατά κράτος στο court και τελικά επιβλήθηκε του Nava με 5-7, 6-3, 6-1, 6-0, σε 3 ώρες αγώνα.

Μετά από μια πολύ μεγάλη μάχη στο 1ο σετ, ο Murray το έχασε με 5-7, ενώ ήταν πίσω και με 1-2 στο 2ο σετ. Έκανε το break για να περάσει μπροστά με 4-2 και μετά απ' αυτό δεν κοίταξε πίσω του, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα και κερδίζοντας τα 14 από τα 15 τελευταία games του ματς, ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Ακόμα πιο δύσκολα πέρασε ο Berrettini, που θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του Murray. O Ιταλός, Νο.13 στο ταμπλό, χρειάστηκε 3 ώρες και 25 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του Hugo Grenier με 2-6, 6-1, 7-6 (4), 7-6 (7).

Στο 1ο σετ ο Γάλλος lucky loser ήταν καλύτερος, αλλά στο 2ο ο Berrettini φάνηκε να βρίσκει τα κουμπιά του και να παίρνει τον έλεγχο. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν καθόλου εύκολη για τον Ιταλό, που χρειάστηκε δυο tie-break για να ολοκληρώσει τη νίκη του, σώζοντας μάλιστα και ένα set point στο δεύτερο tie-break.

Με παρόμοιο τρόπο πήρε την πρόκριση και ο πρωταθλητής του Μόντρεαλ, Pablo Carreno Busta, που επικράτησε του Alexander Bublik με 4-6, 6-4, 6-3, 7-6 (5). Ο Ισπανός, Νο.12 στο ταμπλό, θα αντιμετωπίσει στον 3ο γύρο τον Alex De Minaur, No.18 στο ταμπλό, που έπαιξε επίσης 4 σετ, κερδίζοντας τον Cristian Garin με 6-3, 6-0, 4-6, 6-2.

Ο Corentin Moutet, που μπήκε στο τουρνουά ως lucky loser, κέρδισε το Νο.21 του ταμπλό, Botic Van De Zandschulp, με 6-4, 1-6, 6-2, 6-4, για να προκριθεί για 2η φορά στην καριέρα του στον 3ο γύρο του US Open.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Pedro Cachin, που διανύει την καλύτερη περίοδο της καριέρας του και προκρίθηκε για 1η φορά στον 3ο γύρο ενός Grand Slam. Το έκανε μάλιστα με φαντασμαγορικό τρόπο, καθώς επέστρεψε από 2 σετ πίσω και νίκησε την ευχάριστη έκπληξη του τουρνουά, τον qualifier Brandon Holt, με 1-6, 2-6, 6-1, 7-6 (1), 7-6 (10-6).