Για 1η φορά στους "16" ο Norrie (vid)

Cameron Norrie
Cameron Norrie © Brad Penner / USTA
tn team Σάββατο, 03 Σεπτεμβρίου 2022 - 20:38

O Cameron Norrie κέρδισε τον Holger Rune με 3-0 σετ και προκρίθηκε για 1η φορά στην καριέρα του στον 4ο γύρο του US Open.

O Norrie συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις του και επιβλήθηκε του Rune με 7-5, 6-4, 6-1, για να προκριθεί στους "16" του US Open για 1η φορά στην καριέρα του.

Ο 27χρονος Βρετανός, Νο.7 στο ταμπλό και Νο.9 στην παγκόσμια κατάταξη, απώλεσε ένα προβάδισμα με 5-3 στο 1ο σετ, αλλά έκανε νέο break στο 11ο game, για να πάρει τελικά το σετ με 7-5.

Στο 2ο σετ ο Norrie προηγήθηκε με διπλό break στο 4-1. Ξανά έχασε το σερβίς του, με τον Rune να μειώνει σε 4-3 και αργότερα σε 5-4. Χρειάστηκε να σώσει 2 break points για να αποφύγει την ισοφάριση ο Βρετανός και να πάρει τελικά το 2ο σετ με 6-4.

Στο 3ο σετ τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τον Norrie, που κέρδισε 6 games στη σειρά και ολοκλήρωσε τη νίκη του σε 2 ώρες και 12 λεπτά.

Ο Norrie, ο οποίος είχε φτάσει μέχρι τα ημιτελικά του Cincinnati Masters πριν ταξιδέψει στη Νέα Υόρκη, θα αντιμετωπίσει στον 4ο γύρο έναν εκ των Andrey Rublev και Denis Shapovalov.