Πέρασε και θα παίξει με Nole o Κοκκινάκης

tn team Δευτέρα, 27 Ιουνίου 2022 - 20:29

Ο Θανάσης Κοκκινάκης πανηγύρισε την 1η του νίκη σε κυρίως ταμπλό στο Wimbledon, κερδίζοντας τον Kamil Majchrzak με 3-0 σετ και θα παίξει με τον Novak Djokovic στον 2ο γύρο.

Δεν είχε και το πιο εύκολο απόγευμα ο Θανάσης Κοκκινάκης, κατόρθωσε όμως να ξεπεράσει στα 3 σετ το εμπόδιο του Kamil Majchrzak, τον οποίο κέρδισε με 7-6 (5), 6-2, 7-5 σε 2,5 ώρες.

Ο Κοκκινάκης τελείωσε το ματς με 17 άσους και 54 winners, έχοντας 20 περισσότερους από τον αντίπαλό του, ενώ έκανε και 37 αβίαστα λάθη, 12 περισσότερα από τον Πολωνό.

Στο 1ο σετ κανείς από τους δυο δεν έκανε break και ο Κοκκινάκης βρέθηκε σε μια πολύ δύσκολη θέση, καθώς ήταν πίσω με 3-5 στο tie-break. Κατάφερε όμως να κερδίσει τους 4 επόμενους πόντους και να κερδίσει το σετ.

Το 2ο σετ ήταν πιο εύκολο για τον 26χρονο Ελληνοαυστραλό, που έχει επιστρέψει στο Top 100 και συγκεκριμένα βρίσκεται στο Νο.79 του κόσμου. Συγκεκριμένα, ο Θανάσης έκανε break στο 6ο και στο 8ο game, κέρδισε 4 games στη σειρά και το κατέκτησε με 6-2, αφού για ακόμα μια φορά δεν έχασε καμιά φορά το σερβίς του.

Το πρώτο break που υπέστη ο Κοκκινάκης ήταν στο ξεκίνημα του 3ου σετ, στο οποίο έμεινε πίσω με 1-2, αλλά γρήγορα απάντησε και ισοφάρισε σε 2-2. Στο 7ο game επέστρεψε από το 0-40 για να κρατήσει το σερβίς του και να προηγηθεί με 4-3, ενώ στο 12ο game είχε διπλό match point (5-6, 15-40) και τελικά αξιοποίησε την 3η του ευκαιρία για να κάνει το break και να "κλειδώσει" την πρώτη του νίκη σε κυρίως ταμπλό στο Wimbledon.

Αυτή ήταν επίσης η 1η του νίκη σε ένα Grand Slam μετά από 1,5 χρόνο, από το Australian Open του 2021, ενώ μακριά από την Αυστραλία ήταν η 1η νίκη του σε major μετά από 3 χρόνια, από το US Open του 2019.

Στον 2ο γύρο φυσικά ο Θανάσης θα έχει μια πάρα πολύ δύσκολη αποστολή, καθώς θα αντιμετωπίσει τον πρωταθλητή των τριών τελευταίων τουρνουά στο Wimbledon, Novak Djokovic.