Εύκολα στον 2ο γύρο η Swiatek (vid)

© AELTC
tn team Δευτέρα, 03 Ιουλίου 2023 - 17:57

Η Iga Swiatek έφτασε εύκολα στην πρώτη της νίκη για το φετινό Wimbledon, κερδίζοντας με 2-0 σετ την Lin Zhu. Στον 2ο γύρο και η Jessica Pegula.

Η Swiatek δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Κινέζα Zhu, την οποία κέρδισε με 6-1, 6-3 σε 81 λεπτά παιχνιδιού.

Η 22χρονη Πολωνή εξασφάλισε προβάδισμα με σετ και με break στο 6-1, 4-3, όταν το παιχνίδι διακόπηκε από τη βροχή. Ξεκίνησε όχι πολύ αργότερα και η Swiatek κέρδισε τα 2 πρώτα games μετά την επανεκκίνηση για να κλείσει το ματς.

Στον 2ο γύρο του Wimbledon η Swiatek θα αντιμετωπίσει μια εκ των Martina Trevisan και Sara Sorribes Tormo.

Στο μεταξύ, στον 2ο γύρο προκρίθηκε και η Jessica Pegula, η οποία κέρδισε την Lauren Davis με 6-2, 6-7 (8), 6-3. Επόμενη αντίπαλη για την Αμερικανίδα θα είναι η Cristina Bucsa, που κέρδισε σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι την Kamilla Rakhimova με 6-3, 4-6, 7-6 (9).

Η Victoria Azarenka επικράτησε της Yue Yuan με 6-4, 5-7, 6-4 και θα παίξει με την Nadia Podoroska, που απέκλεισε την Tereza Martincova με 3-6, 7-6 (5), 6-4. Η Barbora Strycova ήταν η πρώτη νικήτρια της φετινής διοργάνωσης, κερδίζοντας την Maryna Zanevska με 6-1, 7-5, ενώ η Veronika Kudermetova επικράτησε της Kaia Kanepi με 7-6 (4), 6-4.