Χωρίς πρόβλημα στον 3ο γύρο ο Alcaraz (vids)

Carlos Alcaraz
Carlos Alcaraz © AELTC
tn team Παρασκευή, 07 Ιουλίου 2023 - 18:15

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον Alexandre Muller o Carlos Alcaraz, που πήρε την πρόκριση για τον 3ο γύρο του Wimbledon στα 3 σετ. Στον 3ο γύρο μπήκαν και οι Daniil Medvedev και Αlexander Zverev.

Ο Alcaraz επιβλήθηκε του Muller με 6-4, 7-6 (2), 6-3 έπειτα από 2,5 ώρες αγώνα στο Centre Court του All England Club και συνεχίζει την πορεία του χωρίς να έχει χαμένο σετ στο Wimbledon.

Αυτή ήταν η 7η διαδοχική νίκη στο χορτάρι για τον 20χρονο Ισπανό, Νο.1 στην παγκόσμια κατάταξη, που πριν από 2 εβδομάδες κέρδισε τον πρώτο τίτλο του στην επιφάνεια, στο 500άρι του Queen's.

Κατάφερε να σβήσει και τα 6 break points του αντιπάλου του σήμερα στο παιχνίδι ο Alcaraz. Από την πλευρά του είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες, κατάφερε όμως να αξιοποιήσει έστω τα 2 από τα 14 break points του στο ματς και να "σπάσει" από μια φορά σε 1ο και 3ο σετ το σερβίς του Muller, ενώ στο 2ο σετ έκανε ένα πολύ καλό tie-break, για να το κερδίσει με 7-2.

Στον 3ο γύρο ο πρωταθλητής του US Open θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Nicolas Jarry και Jason Kubler.

Στον 3ο γύρο προκρίθηκε και ο Alexander Zverev, πιθανός αντίπαλος του Alcaraz στον 4ο γύρο, ο οποίος απέκλεισε τον Yosuke Watanuki με 6-4, 5-7, 6-2, 6-2. Επόμενος αντίπαλος για τον Γερμανό θα είναι ο φιναλίστ του 2021, Matteo Berrettini, ο οποίος φαίνεται να βρίσκει σιγά-σιγά τον καλό του εαυτό και απέκλεισε τον Alex De Minaur με το εντυπωσιακό 6-3, 6-4, 6-4.

Ο Daniil Medvedev ολοκλήρωσε τη δουλειά με τον Adrian Mannarino, κερδίζοντάς τον με 6-3, 6-3, 7-6 (5) σε ένα ματς που διακόπηκε χθες στο 3ο σετ, ενώ ο επόμενος αντίπαλός του, Marton Fucsovics, επικράτησε του Marcos Giron με 7-6 (2), 6-3, 4-6, 6-4.

Τέλος, ο Holger Rune κέρδισε τον Roberto Carballes Baena με 6-3, 7-6 (3), 6-4 και μπήκε επίσης στον 3ο γύρο, ενώ το πρώτο εισιτήριο για τον 4ο γύρο ανήκει στον Hubert Hurkacz, που νίκησε τον Lorenzo Musetti με 7-6 (4), 6-4, 6-4 και θα περιμένει την αναμέτρηση του Novak Djokovic με τον Stan Wawrinka.