Άνοιξε με νίκη την 29η σεζόν της η Venus! (vid)

tn team Δευτέρα, 02 Ιανουαρίου 2023 - 13:35

Η Venus Williams κοντεύει να συμπληρώσει τρεις δεκαετίες δράσης στο επαγγελματικό tour και αποδεικνύει ότι ακόμα είναι σε θέση να παίζει στο κορυφαίο επίπεδο.

Το μακρινό 1994, η 42χρονη Venus Williams είχε κάνει το επαγγελματικό της ντεμπούτο στο tour. Σχεδόν 29 χρόνια μετά, αποδεικνύει πως ακόμα μπορεί να αγωνίζεται σε υψηλό επίπεδο και κέρδισε στον πρώτο της αγώνα στη σεζόν την Katie Volynets, No.113 στην παγκόσμια κατάταξη, με 7-6 (4), 6-2.

Η Volynets, η οποία έχει τα μισά χρόνια της Venus, έκανε πρώτη το break σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του 1ου σετ, για να περάσει μπροστά με 5-4. Η Venus ωστόσο απάντησε και ισοφάρισε στο αμέσως επόμενο game σε 5-5. Λίγο μετά, η 42χρονη πήρε και το σετ στο tie-break, όπου επικράτησε με 7-4.

Στο 2ο σετ η κάτοχος 7 Grand Slam τίτλων προηγήθηκε με 5-0. Η 21χρονη Αμερικανίδα κατάφερε να μειώσει σε 5-2, αλλά η Venus έκλεισε το ματς στο σερβίς της στο επόμενο game, έπειτα από 1 ώρα και 44 λεπτά αγώνα.

Στον 2ο γύρο του ASB Classic στο Ώκλαντ της Νέας Ζηλανδίας, η Williams θα αντιμετωπίσει την Lin Zhu από την Κίνα, που έσβησε ένα match point απέναντι στη Νο.6 του ταμπλό, Madison Brengle, την οποία κέρδισε με 4-6, 7-6 (6), 6-4.