Μεγάλη νίκη και πρόκριση στο 250άρι της Κλουζ για τη Ματούλα

tn team Κυριακή, 15 Οκτωβρίου 2023 - 15:20

Μετά από μια μάχη που ξεπέρασε τις 3 ώρες, η Μάρθα Ματούλα έφτασε σε μια μεγάλη νίκη απέναντι στην Ipek Oz από την Τουρκία και εξασφάλισε την πρόκρισή της στο κυρίως ταμπλο του Transylvania Open, στο ντεμπούτο της στο WTA Tour.

Η Ματούλα επικράτησε της Oz, Νο.2 στο ταμπλό και Νο.209 στον κόσμο, με 7-6 (7), 4-6, 7-5, για να πάρει μετά από 3 ώρες και 12 λεπτά μιας μεγάλης μάχης το εισιτήριο για το κυρίως ταμπλό του Transylvania Open στην Κλουζ της Ρουμανίας.

Η 26χρονη Ελληνίδα, Νο.324 στον κόσμο, κατάφερε στο ντεμπούτο της σε WTA διοργάνωση να κάνει το 2 στα 2 και να πάρει την πρόκριση μέσα από τα προκριματικά.

Στο σημερινό ματς με την Oz, απώλεσε ένα προβάδισμα με 4-1 και με 5-3, ενώ έχασε και 2 set points για το 6-4 στο 1ο σετ. Παρόλα αυτά, κατάφερε να το κερδίσει σε ένα πολύ αμφίρροπο tie-break, στο οποίο έσβησε και ένα set point, επικραστώντας με 9-7.

Πολύ κλειστό ήταν και το 2ο σετ, στο οποίο η 24χρονη Τουρκάλα πήρε από νωρίς ένα προβάδισμα με break για το 3-2 και κατάφερε να το διατηρήσει. Η Ματούλα είχε τις ευκαιρίες της, αλλά έχασε 2 break points στο 8ο game (4-3) και άλλα 4 στο 10ο game (5-4), με την Oz να σβήνει και τις 6 ευκαιρίες της και να παίρνει το σετ με 6-4.

Η Oz προηγήθηκε με break και στο 3ο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 2-0 και 3-1. Η Ματούλα κατάφερε αυτή τη φορά να κάνει το break back πριν να είναι αργά και να ισοφαρίσει σε 3-3, συνεχίζοντας την πολύ μεγάλη μάχη. Αφού έσωσε και ένα break point, η Ελληνίδα πήρε για 1η φορά προβάδισμα στο 3ο σετ με 4-3.

Από εκεί και πέρα η Ματούλα ήταν εκείνη που ασκούσε την πίεση στην Oz, με την Τουρκάλα να ανταπεξέρχεται την πρώτη φορά και να σβήνει 3 match points στο 10ο game, για να ισοφαρίσει σε 5-5. Η Ματούλα ωστόσο έφτασε ξανά σε διπλό match point στο 12ο game και αυτή τη φορά δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, κερδίζοντας το σετ με 7-5.

Η Ματούλα, που έπαιξε και χθες 3 σετ με τη Ρουμάνα Mara Gae, την οποία κέρδισε με 6-2, 6-7 (5), 6-2, θα είναι στο κυρίως ταμπλό της WTA 250 διοργάνωσης του Κλουζ, που φιλοξενείται στα indoor γήπεδα της BT Arena.

Στον 1ο γύρο του κυρίως ταμπλό, η Ματούλα θα αντιμετωπίσει τη Ρουμάνα Patricia Maria Tig, που τώρα βρίσκεται στο Νο.481 σου κόσμου, αλλά είχε περάσει τραυματισμό και είναι πρώην παίκτρια Top 100, με career high το Νο.56.