LIVE: Ελλάδα - Λιθουανία 1-3

Davis Cup Group III (Τατόι, 2019)
Davis Cup Group III (Τατόι, 2019) © tennisnews.gr
tn team Κυριακή, 19 Σεπτεμβρίου 2021 - 12:28

Ζωντανή ενημέρωση από τους αγώνες της Ελλάδας με τη Λιθουανία για το Davis Cup, που ξεκινούν το Σάββατο στις 12:00 το μεσημέρι.

ΕΛΛΑΔΑ - ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 1-3
Πέτρος Τσιτσιπάς - Ricardas Berankis 1-6, 3-6
Μιχάλης Περβολαράκης - Laurynas Grygelis 6-7 (6), 6-3, 5-7
Καλοβελώνης/Π. Τσιτσιπάς - Berankis/Grigelis 2-6, 5-7
Αλέξανδρος Σκορίλας - Vilius Gaubas 6-4, 6-4

Κυριακή 19/09

UPDATE 13:49 O Αλέξανδρος Σκορίλας κέρδισε και το 2ο σετ, πήρε τη νίκη με 6-4, 6-4 και χάρισε τον πρώτο βαθμό στην Ελλάδα στο tie.

UPDATE 13:02 O Σκορίλας παρότι βρέθηκε πίσω με break στο 1-2, κατέκτησε το 1ο σετ με 6-4 στο 4ο rubber.

UPDATE 12:05 O Αλέξανδρος Σκορίλας θα μπει στο 4ο rubber, για να αντιμετωπίσει τον Vilius Gaubas. Θα είναι η 3η αναμέτρηση του Αλέξανδρου στα μονά και 4η συνολικά στο Davis Cup, πρώτη από το 2018. Μέχρι στιγμής είναι αήττητος στο θεσμό, με 2-0 νίκες στα μονά και 1-0 στα διπλά.

UPDATE 11:36 Μετά από ένα επεισοδιακό τελευταίο game, με την Ελλάδα να χάνει 3 break points, να σβήνει ένα match point και να έχει και παράπονα για ένα αμφιλεγόμενο overrule της chair umpire στην 4η ισοπαλία, οι Λιθουανοί καταφέρνουν τελικά να κλείσουν το ματς με 6-2, 7-5 και να προκριθούν στα πλέι οφ του World Group I.

UPDATE 11:26 Οι Λιθουανοί κάνουν το 1ο break στο 2ο σετ σε πολύ κρίσιμο σημείο, περνούν μπροστά με 6-5 και θα σερβίρουν για τη νίκη.

UPDATE 10:45 Πήραν το 1ο σετ με 6-2 οι Λιθουανοί, που χρειάζονται ένα ακόμη για να εξασφαλίσουν την πρόκριση.

UPDATE 08:59 Ο Μάρκος Καλοβελώνης θα μπει στη θέση του Μιχάλη Περβολαράκη για την ελληνική ομάδα στο διπλό, με Berankis και Grigelis θα παραταχθούν οι Λιθουανοί.

Σάββατο 18/09

UPDATE 17:08 O Grigelis "λυγίζει" με 7-5 τον Περβολαράκη στο 3ο σετ και παίρνει τη νίκη για τη Λιθουανία, που έκανε το 2-0 εις βάρος της Ελλάδας την 1η μέρα των αγώνων.

UPDATE 16:48 Κι άλλο BREAK για τον Λιθουανό, 4-4 και το θρίλερ συνεχίζεται.

UPDATE 16:42 Mεγάλο BREAK τώρα από τον Περβολαράκη, που περνάει μπροστά με 4-3 στο 3ο σετ! Δυo games μακριά από τη νίκη.

UPDATE 16:31 O Grigelis πέρασε μπροστά με 3-2 χάρη σε 3 κερδισμένα games στη σειρά, ο Περβολαράκης πήρε ιατρικό τάιμ άουτ για ένα πρόβλημα στο πόδι του, αλλά κατάφερε στην επιστροφή του στο court να επιστρέψει από το 0-30 και να σβήσει ένα break point, για να κρατήσει το σερβίς του για το 3-3.

UPDATE 16:06 BREAK στο ξεκίνημα του 3ου σετ ο Περβολαράκης, που κυριαρχεί τα τελευταία λεπτά.

UPDATE 15:52 Κλείνει το 2ο σετ με 6-3 ο Περβολαράκης και το πρώτο κερδισμένο σετ στο tie για την Ελλάδα είναι γεγονός!

UPDATE 15:40 Νέο BREAK για τον Περβολαράκη που ανακτά το πάνω χέρι στο 2ο σετ (4-2).

UPDATE 15:31 Ο Grigelis παίρνει πίσω το break και μειώνει σε 3-2.

UPDATE 15:21 Τέλειο ξεκίνημα για τον Μιχάλη στο 2ο σετ, στο οποίο προηγείται με 3-0!

UPDATE 15:02 Κερδίζει το 1ο σετ ο Grigelis. Ο Λιθουανός έσβησε set point στο tie-break στο 5-6 και το κατέκτησε με 8-6 για να βάλει μπροστά την ομάδα του στο δεύτερο rubber.

UPDATE 14:44 Ο Περβολαράκης ήταν μια ανάσα μακριά από το 1ο σετ, προηγήθηκε με 5-4, 40-15, αλλά ο Grigelis κέρδισε τους 4 επόμενους πόντους και έκανε το break back, ισοφαρίζοντας σε 5-5.

UPDATE 14:22 BREAK για τον Περβολαράκης που παίρνει το προβάδισμα στο 1ο σετ με 3-2 επί του Grigelis.

UPDATE 13:28 Τέλος, με τον Berankis να φτάνει σε 2ο break στο 2ο σετ και να "σφραγίζει" τη νίκη με 6-1, 6-3.

UPDATE 13:16 Κάνει το break ο Berankis και προηγείται με 4-3 στο 2ο σετ.

UPDATE 13:04 Πολύ ανεβασμένα τα ποσοστά του Πέτρου από τη γραμμή του σερβίς στο 2ο σετ, κρατάει για το 3-2 και κοιτάζει στα μάτια τον πολύ δυνατό Berankis.

UPDATE 12:45 O Berankis κλείνει το 1ο σετ με 6-1, μετά από 33 λεπτά παιχνιδιού.

UPDATE 12:30 O Berankis έκανε το πρώτο break στην αναμέτρηση και προηγείται του Τσιτσιπά με 3-1 στο 1ο σετ.

UPDATE 11:55 Πρώτοι στο γήπεδο του Lyttos Beach θα μπουν οι Πέτρος Τσιτσιπάς και Ricardas Berankis, για το πρώτο rubber του tie της Ελλάδας με της Λιθουανίας για το World Group II του Davis Cup.