Μεγάλη νίκη και ημιτελικά ο Σκορίλας

Αλέξανδρος Σκορίλας
Αλέξανδρος Σκορίλας © tennisnews.gr
tn team Παρασκευή, 20 Οκτωβρίου 2023 - 15:48

Ο Αλέξανδρος Σκορίλας πραγματοποίησε μια πολύ μεγάλη εμφάνιση και απώλεσε μόνο 5 games από τον Sidane Pontjodikromo, No.2 στο ταμπλό, για να μπει στην 4άδα του τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Ηρακλείου. Στον τελικό του διπλού προκρίθηκαν οι Δημήτρης και Στέφανος Σακελλαρίδης.

Μια πολύ καλή νίκη επί του Pontjodikromo, No.2 στο ταμπλό και Νο.529 στον κόσμο, πέτυχε ο Σκορίλας σήμερα στο NANA Tennis Club στη Χερσόνησο Ηρακλείου, με 6-3, 6-2.

Ο 23χρονος Έλληνας τενίστας, Νο.7 στο ταμπλό και Νο.772 στον κόσμο, είχε βρεθεί πίσω με 0-2 μάλιστα στο 1ο σετ, αλλά κέρδισε τα 5 επόμενα games και ανέλαβε τα ηνία του παιχνιδιού.

Έκλεισε το 1ο σετ στο 9ο game και στο 2ο σετ έκανε ακόμα ένα σερί, για να φτάσει από το 1-2 στο 6-2 και να "κλειδώσει" τη νίκη του σε 74 λεπτά.

Ήταν η 3η νίκη για τον Σκορίλα αυτή την εβδομάδα στα σκληρά γήπεδα του NANA Tennis Club και χωρίς να έχει χαμένο σετ προκρίθηκε στα ημιτελικά. Θυμίζουμε πως είχε αποκλείσει στους πρώτους 2 γύρους τον Αυστριακό Jonas Trinker με 6-2, 7-6 (1) και τον Γάλλο Benjamin Pietri με 6-1, 6-3.

Στα ημιτελικά του τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Ηρακλείου, ο Σκορίλας θα αντιμετωπίσει τον Βρετανό Stuart Parker, Νο.5 στο ταμπλό και Νο.692 στον κόσμο, που κέρδισε τον Βραζιλιάνο Gabriel Decamps, No.3 στο ταμπλό, με 4-6, 6-3, 6-3.

Στο διπλό, στον τελικό προκρίθηκαν οι Δημήτρης και Στέφανος Σακελλαρίδης, που κέρδισαν μετά από ένα πολύ κλειστό ματς τους Gian Luca Tanner και Jonas Trinker με 7-5, 4-6, 10-6.

Τα αδέρφια Σακελλαρίδη κατάφεραν να κερδίσουν τους 6 από τους 7 τελευταίους πόντους στο καθοριστικό match tie-break και από το 4-5 να φτάσουν στη νίκη, έπειτα από 1 ώρα και 39 λεπτά.

Στον αυριανό τελικό θα αντιμετωπίσουν τους τους Ελβετούς Dario Huber και Jacob Kahoun, που απέκλεισαν τους Νο.1 του ταμπλό, τον Πολωνό Szymon Kielan και τον Ουκρανό Oleg Prihodko.