Φιναλίστ ο Σκορίλας στο Ηράκλειο

tn team Κυριακή, 22 Οκτωβρίου 2023 - 13:14

Ο Αλέξανδρος Σκορίλας ήταν φιναλίστ στο τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Ηρακλείου που φιλοξενήθηκε στις εγκαταστάσεις του NANA Tennis Club.

Ολοκληρώθηκε σήμερα η 1η εβδομάδα του 2nd NANA ITF World Tournament Series, με τον Αλέξανδρο Σκορίλα να καταλαμβάνει τη 2η θέση στο μονό ανδρών.

Ο 23χρονος Έλληνας τενίστας, Νο.7 στο ταμπλό και Νο.772 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, ηττήθηκε στον τελικό από τον 19χρονο Nicod Jakub, Νο.691 στον κόσμο, με 6-2, 6-2.

Ήταν μια πολύ καλή εβδομάδα για τον Σκορίλα, που για 2η φορά στην καριέρα του προκρίθηκε σε έναν τελικό ITF Pro διοργάνωσης στα μονά.

Στον 1ο γύρο είχε κερδίσει τον Αυστριακό Jonas Trinker με 6-2, 7-6 (1) και στον 2ο γύρο είχε αποκλείσει τον Γάλλο Benjamin Pietri με 6-1, 6-3. Στα προημιτελικά, έβγαλε εκτός τον Ολλανδό Sidane Pontjodikromo, Νο.2 στο ταμπλό και Νο.529 στον κόσμο, με 6-3, 6-2, ενώ στα ημιτελικά επικράτησε του Βρετανού Stuart Parker, Νο.692 στον κόσμο, με 6-4, 6-3.

Σήμερα έγινε και ο τελικός του μονού γυναικών, με τη Μαροκινή Aya El Aouni να κατακτά τον τίτλο, επικρατώντας της Ισπανίδας Claudia Hoste Ferrer με 2-6, 6-4, 6-3.