Πρωταθλητής ο Μιχαλακόπουλος στην Πτολεμαΐδα

Άλκης Μιχαλακόπουλος
tn team Σάββατο, 19 Ιουνίου 2021 - 6:01

Ο Άλκης Μιχαλακόπουλος ήταν ο μεγάλος νικητής στο πρώτο διεθνές junior τουρνουά που πραγματοποιήθηκε στη χώρα μας για φέτος, κατακτώντας τον τίτλο στο πρωτάθλημα Tennis Europe της Πτολεμαΐδας χωρίς να χάσει ούτε ένα σετ!

Ο Μιχαλακόπουλος, ο οποίος βρίσκεται στο Νο.1 της κατάταξης U12 της ΕΦΟΑ και αγωνίζεται για τον ΟΑ Φοίβος Λάρισας, έκανε έναν άψογο τελικό και έχασε μόνο 2 games από τον Ρώσο Sergey Pankov, ένα σε κάθε σετ.

Όλη την εβδομάδα δεν απώλεσε ούτε ένα σετ ο μικρός αθλητής της ακαδημίας του Φοίβου Μιχαλόπουλου, κάνοντας ένα εξαιρετικό τουρνουά. Στη φάση των ομίλων κέρδισε τους Γιώργο Χατζόπουλο και Ραφαήλ Γακόπουλο με το ίδιο σκορ, 6-0, 6-3, καθώς και τον Γάλλο Andrea Baudel, με 6-3, 6-2.

Πήρε την 1η θέση του ομίλου και μπήκε στα πλέι οφ, όπου κέρδισε τρεις Ρώσους αθλητές. Στα προημιτελικά επιβλήθηκε του Nikita Berdin με 6-3, 7-5, στα ημιτελικά του Egor Navrazidi με 7-5, 7-5 και στον τελικό κέρδισε τον Sergey Pankov με αυτό το εμφατικό 6-1, 6-1.

Αυτός ήταν ο 2ος τίτλος για τον Άλκη στα μονά και ο 3ος συνολικά σε επίπεδο Tennis Europe. "Άνοιξε λογαριασμό" στα Τίρανα της Αλβανίας τον περασμένο Απρίλιο, όπου είχε κερδίσει στα μονά της διοργάνωσης της 2ης κατηγορίας U12 της Tennis Europe, Tirana Open. Πριν δυο εβδομάδες, αναδείχθηκε πρωταθλητής στο Tennis Point Open στο Τσάτσακ της Σερβίας, τουρνουά της 1ης κατηγορίας U12, στο διπλό, μαζί με τον Σέρβο Filip Djokic.

Διεκδίκησε τον τίτλο στα διπλά και στην Πτολεμαΐδα, αλλά τον έχασε στις λεπτομέρειες στον χθεσινό τελικό, με αποτέλεσμα να πάρει τη 2η θέση, μαζί με τον Αλέξανδρο Νούλα. Στον τελικό οι δυο Έλληνες παίκτες ηττήθηκαν από τους Γάλλους Andrea Baudel και Jaylon Gabet, με 6-1, 3-6, 10-7.

Άλκης Μιχαλακόπουλος και Αλέξανδρος Νούλας

Στον τελικό των κοριτσιών U12, τη 2η θέση πήραν η Κατερίνα Ουσταμπασίδου και η Ευθυμία Πετσούλα, οι οποίες ηττήθηκαν στον τελικό από τις Ρουμάνες Sonia Erika Butuc Cerchez και Karina Maria Capuzu, με 6-4, 6-1.