2η θέση σε μονά και διπλά στη Λευκωσία ο Μητσάκος

Θοδωρής Μητσάκος
tn team Κυριακή, 14 Νοεμβρίου 2021 - 11:19

Ο Θοδωρής Μητσάκος κατέλαβε τη 2η θέση στο μονό και στο διπλό του διεθνούς τουρνουά της ITF, Nicosia Masters Tennis Academy, που φιλοξενήθηκε στη Λευκωσία της Κύπρου.

Ο Μητσάκος δεν τα κατάφερε στον χθεσινό τελικό του μονού της διοργάνωσης της Grade 3 κατηγορίας της ITF, όπου αντιμετώπισε τον συμπαίκτη του στο διπλό, Matthew Rankin από τη Μεγάλη Βρετανία, γνωρίζοντας την ήττα με 4-6, 6-2, 6-3.

Είχε μια φανταστική εβδομάδα στη Λευκωσία ο 17χρονος Έλληνας τενίστας, ο οποίος είχε κερδίσει στον 1ο γύρο τον Κύπριο Λάμπρο Παντζάρη με 6-1, 6-1, στον 2ο γύρο τον Τσέχο Jakub Jupa με 6-0 (εγκατέλειψε), στα προημιτελικά τον Βρετανό Phoenix Weir με 7-5, 6-3 και στα ημιτελικά τον Ολλανδό Daniel Verbeek με 6-4, 1-6, 6-2.

Στο διπλό έφτασε επίσης μέχρι τον τελικό, μαζί με τον συμπαίκτη του, Rankin. Διεκδίκησαν το τρόπαιο μέχρι και τον τελευταίο πόντο, ηττήθηκαν όμως τελικά από τους Τσέχους Vit Kalina και Lukas Velik έπειτα από ένα συγκλονιστικό match tie-break, με 4-6, 6-4, 11-13.

Πολύ καλή παρουσία στο τουρνουά της Λευκωσίας είχε και η μόλις 15χρονη Άρτεμις Ασλανισβίλι, η οποία έφτασε μέχρι τα ημιτελικά. Η νεαρή Άρτεμις κέρδισε την Κύπρια Αθηνά Κομοδρόμου με 6-1, 6-0, την Ελβετίδα Paula Cembranos με 6-4, 6-3 και την Πολωνή Rozalia Gruszczynska, Νο.177 στην παγκόσμια κατάταξη των juniors, με 1-6, 7-5, 6-3. Ηττήθηκε όμως στα ημιτελικά από τη Ρωσίδα Anastasia Grechkina, No.217 στον κόσμο στα juniors, με 2-6, 0-6.